SYYSLUKUKAUSI 2015

Perjantai 4.9. Ilmoittautuminen viimeistään ti 25.8. klo 14.00
Suomen oikeusjärjestelmä
Finanssioikeus
Valtiosääntöoikeus
Prosessioikeus I

Perjantai 11.9. Ilmoittautuminen viimeistään ti 1.9. klo 14.00
Persoonallisuusoikeus
Velvoiteoikeus
Kansainvälinen yksityisoikeus ja oikeusvertailu
Kiinan talousoikeus

Maanantai 14.9. Ilmoittautuminen viimeistään pe 4.9. klo 14.00
Kauppaoikeus
Prosessioikeus II
Oikeusinformatiikan perusteet

Maanantai 21.9. Ilmoittautuminen viimeistään pe 11.9. klo 14.00
Oikeuslingvistiikan perusteet
Vertaileva oikeuslingvistiikka
Immateriaalioikeus
Ympäristöoikeus

Perjantai 25.9. Ilmoittautuminen viimeistään ti 15.9. klo 14.00
Hallinto-oikeus I
Oikeushistoria
Oikeudellisen ratkaisun teoria
Oikeustieteen tieteenteoria
Kansainvälinen oikeus II

Maanantai 28.9. Ilmoittautuminen viimeistään pe 18.9. klo 14.00
Perhe- ja jäämistöoikeus
Rikosoikeus

Maanantai 5.10. Ilmoittautuminen viimeistään pe 25.9. klo 14.00
Oikeusteorian perusteet
Esineoikeus
Insolvenssioikeus
Tilinpäätös ja tilintarkastus


Perjantai 16.10. Ilmoittautuminen viimeistään ti 6.10. klo 14.00
Suomen oikeusjärjestelmä
Työ- ja sosiaalioikeus
Kansainvälinen yksityisoikeus ja oikeusvertailu
Oikeusfilosofia

Maanantai 26.10. Ilmoittautuminen viimeistään pe 16.10. klo 14.00
Hallinto-oikeus II
Prosessioikeus I

Perjantai 30.10. Ilmoittautuminen viimeistään ti 20.10. klo 14.00
Oikeuslingvistiikan perusteet
Vertaileva oikeuslingvistiikka
Immateriaalioikeus

Maanantai 2.11. Ilmoittautuminen viimeistään pe 23.10. klo 14.00
Finanssioikeus
Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria

Perjantai 6.11. Ilmoittautuminen viimeistään ti 27.10. klo 14.00
Oikeusteorian perusteet
Kauppaoikeus
Valtiosääntöoikeus
Saamelaisoikeus

Maanantai 16.11. Ilmoittautuminen viimeistään pe 6.11. klo 14.00
Persoonallisuusoikeus
Oikeusinformatiikan perusteet
Prosessioikeus II

Perjantai 20.11. Ilmoittautuminen viimeistään ti 10.11. klo 14.00
Ympäristöoikeus
Oikeudellisen ratkaisun teoria
Oikeustieteen tieteenteoria

Maanantai 23.11. Ilmoittautuminen viimeistään pe 13.11 klo 14.00
Hallinto-oikeus I
Oikeushistoria
Työ- ja sosiaalioikeus
Rikosoikeus

Perjantai 27.11. Ilmoittautuminen viimeistään ti 17.11. klo 14.00
Velvoiteoikeus
Oikeusfilosofia
Kiinan talousoikeus
Perhe- ja jäämistöoikeus

Perjantai 4.12. Ilmoittautuminen viimeistään ti 24.11. klo 14.00
Kansainvälinen oikeus II

Maanantai 7.12. Ilmoittautuminen viimeistään pe 27.11. klo 14.00
Insolvenssioikeus
Esineoikeus



Maanantai 14.12. Ilmoittautuminen viimeistään pe 4.12. klo 14.00
Tilinpäätös ja tilintarkastus
Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria
Hallinto-oikeus II



KEVÄTLUKUKAUSI 2016

Maanantai 11.1. Ilmoittautuminen viimeistään to 31.12. klo 14.00
Finanssioikeus

Perjantai 15.1. Ilmoittautuminen viimeistään to 7.1. klo 14.00
Valtiosääntöoikeus
Immateriaalioikeus

Maanantai 18.1. Ilmoittautuminen viimeistään pe 8.1. klo 14.00
Oikeuslingvistiikan perusteet
Vertaileva oikeuslingvistiikka
Kansainvälinen oikeus II

Perjantai 22.1. Ilmoittautuminen viimeistään ti 12.1. klo 14.00
Prosessioikeus I
Ympäristöoikeus
Kansainvälinen yksityisoikeus ja oikeusvertailu

Perjantai 29.1. Ilmoittautuminen viimeistään ti 19.1. klo 14.00
Persoonallisuusoikeus
Kauppaoikeus
Oikeudellisen ratkaisun teoria
Oikeustieteen tieteenteoria

Maanantai 8.2. Ilmoittautuminen viimeistään pe 29.1. klo 14.00
Hallinto-oikeus I
Oikeushistoria
Työ- ja sosiaalioikeus
Rikosoikeus

Maanantai 15.2. Ilmoittautuminen viimeistään pe 5.2. klo 14.00
Tilinpäätös ja tilintarkastus
Velvoiteoikeus
Oikeusfilosofia
Kiinan talousoikeus

Perjantai 19.2. Ilmoittautuminen viimeistään ti 9.2. klo 14.00
Oikeusinformatiikan perusteet
Prosessioikeus II


Perjantai 26.2. Ilmoittautuminen viimeistään ti 16.2. klo 14.00
Oikeusteorian perusteet
Perhe- ja jäämistöoikeus
Hallinto-oikeus II

Maanantai 14.3. Ilmoittautuminen viimeistään pe 4.3. klo 14.00
Suomen oikeusjärjestelmä
Esineoikeus

Perjantai 18.3. Ilmoittautuminen viimeistään ti 8.3. klo 14.00
Finanssioikeus

Maanantai 21.3. Ilmoittautuminen viimeistään pe 11.3 klo 14.00
Oikeuslingvistiikan perusteet
Vertaileva oikeuslingvistiikka
Insolvenssioikeus

Torstai 24.3. Ilmoittautuminen viimeistään ma 14.3. klo 14.00
Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria
Kansainvälinen yksityisoikeus ja oikeusvertailu
Ympäristöoikeus

Maanantai 4.4. Ilmoittautuminen viimeistään to 24.3. klo 14.00
Prosessioikeus I
Immateriaalioikeus
Hallinto-oikeus I
Oikeushistoria

Perjantai 8.4. Ilmoittautuminen viimeistään ti 29.3. klo 14.00
Oikeusinformatiikan perusteet
Valtiosääntöoikeus


Maanantai 11.4. Ilmoittautuminen viimeistään ti 5.4. klo 14.00
Tilinpäätös ja tilintarkastus
Oikeusfilosofia
Kauppaoikeus

Maanantai 18.4. Ilmoittautuminen viimeistään pe 8.4. klo 14.00
Oikeusteorian perusteet
Rikosoikeus


Perjantai 22.4. Ilmoittautuminen viimeistään ti 12.4 klo 14.00
Työ- ja sosiaalioikeus
Hallinto-oikeus II
Kansainvälinen oikeus II



Perjantai 29.4. Ilmoittautuminen viimeistään ti 19.4. klo 14.00
Suomen oikeusjärjestelmä
Perhe- ja jäämistöoikeus
Prosessioikeus II

Maanantai 9.5. Ilmoittautuminen viimeistään pe 29.4. klo 14.00
Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria
Velvoiteoikeus
Kiinan talousoikeus

Maanantai 16.5. Ilmoittautuminen viimeistään pe 6.5. klo 14.00
Esineoikeus
Insolvenssioikeus

Torstai 19.5. Ilmoittautuminen viimeistään ma 9.5. klo 14.00
Persoonallisuusoikeus
Finanssioikeus
Oikeudellisen ratkaisun teoria
Oikeustieteen tieteenteoria



Kolmen tunnin tentit
- Oikeusjärjestelmät ja oikeushistoria
- Oikeusteorian perusteet
- Oikeusfilosofia
- Oikeussosiologia
- Tilinpäätös ja tilintarkastus
- Ammattiin ohjaavat kurssit
- Maturiteetti

Kuuden tunnin tentit
- Rikosoikeus
- Prosessioikeus II
- Insolvenssioikeus
- Finanssioikeus

Muut tentit ovat viiden tunnin tenttejä. Myös jatkotutkintokuulusteluihin on varattu aikaa viisi tuntia. Tentit pidetään Yliopistonkadulla klo 9.00 alkaen.