Tieteenpaivat_banneri_pieni.jpg

Bookmark and Share


Kriisit taiteessa ja luovuudessa -paneeli

Paikka: Kulttuuritalo Korundi, Lapinkävijäntie 4
Aika:
Lauantai 7.9.2013 kello 10:00–11:45


Puheenjohtajana professori Kirsi Monni, Teatterikorkeakoulu
 
  • Professori, kuvataiteilija Tarja Pitkänen-Walter, Kuvataideakatemia
  • Teatterinjohtaja Juha Vuorinen, Rovaniemen teatteri
  • Kirjailija Rosa Liksom


Mitä kriisit merkitsevät taiteessa ja luovuudessa? Milloin uuden luominen edellyttää kiistaa vanhan kanssa? Tarvitseeko taiteilija kykyä kriisiytyä vai tulisiko tällainen myytti murtaa? Muun muassa näitä kysymyksiä pohditaan teosesimerkkien ja henkilökohtaisten kokemusten kautta Lapin yliopiston järjestämillä Tieteen päivillä.

Kriisit taiteessa ja luovuudessa -paneelissa ovat keskustelijoina kirjailija Rosa Liksom, kuvataideakatemian professori, kuvataiteilija Tarja Pitkänen-Waltter ja Rovaniemen kaupungin teatterin johtaja Juha Vuorinen. Puheenjohtajana toimii professori Kirsi Monni Teatterikorkeakoulusta.

Panelistit pureutuvat keskusteluteemaan pohtimalla taiteen tekemiseen ja taiteen vastaanottoon liittyviä kiistoja suhteessa taiteen tyylien, keinojen sekä sisältöjen evoluutioon. Aihetta lähestytään myös taiteilijan henkilökohtaisesta näkökulmasta: Millaisia kriisejä keskustelijat ovat kohdanneet omassa luomisprosessissaan ja toimiessaan taiteilijana?

Tilaisuuteen on vapaa pääsy, ja se on avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Tervetuloa!


LaY/Viestintä/RJ
Lisätietoja:

Professori Kirsi Monni
kirsi.monni(at)teak.fi
Puhelin 040 545 6350