• Weboodi
  • Owa
  • Outlook
  • Finna
  • Tenttis
  • Optima
  • Moodle

Esitelmäkutsu: Politiikan tutkimuksen päivät 2019

Kutsumme noin 15 minuutin esitelmiä päivien työryhmiin. Esitelmäehdotukset lähetetään 31.1.2019 mennessä sähköpostitse työryhmien puheenjohtajille. Ehdotuksen tulisi sisältää tekijöiden yhteystiedot, affiliaatiot, esitelmän otsikko sekä lyhyt kuvaus sisällöstä.

Päiville voivat osallistua maksutta Valtiotieteellisen yhdistyksen jäsenet, perustutkinto-opiskelijat ja työryhmien puheenjohtajat. Muille osallistumismaksu on 100 euroa.

Työryhmiin liittymättömät kysymykset voi osoittaa päivien sihteerille Johan-Eerik Kukolle (johan-eerik.kukko@ulapland.fi)

Työryhmät ja niiden vastuuhenkilöt:

Environmental governance in a broken world
(Nina Tynkkynen nina.tynkkynen@abo.fi, Savitri Jetoo savitri.jetoo@abo.fi)

Metoo” – feministisen politiikan, aktivismin ja tutkimuksen työryhmä
(Kirsti Lempiäinen kirsti.lempiainen@ulapland.fi, Saara Särmä huippumisukka@gmail.com, Tiina Seppälä tiina.seppala@ulapland.fi)

Political engagement in the context of political and social trust
(Aino Tiihonen aino.tiihonen@uta.fi, Thomas Karv thomas.karv@abo.fi)

Poisvalintoja ja nostoja: Teoreettisia ja metodologisia näkökulmia agendan politiikkaan
(Anna Kronlund anna.p.kronlund@jyu.fi)

Arctic Indigenous Politics in Transformation (työryhmä täynnä)
(Anne-Maria Magga anne-maria.magga@ulapland.fi)

From party politics to personalized politics?
(David Arter david.arter@uta.fi)

Asiantuntijoiden valta
(Ville-Pekka Sorsa ville-pekka.sorsa@hanken.fi, Anne Holli, anne.holli@helsinki.fi)

Politiikan tietämisen tavat ja käytännöt
(Monica Tennberg monica.tennberg@ulapland.fi)

Uskontojen ja kulttuurien politiikka

(Aini Linjakumpu aini.linjakumpu@ulapland.fi, Sandra Wallenius-Korkalo sandra.wallenius-korkalo@ulapland.fi)

Multi-layered Borders of Global Security
(Joni Virkkunen joni.virkkunen@uef.fi)

Information Technology and Politics
(Thomas Olsson thomas.olsson@uta.fi)

Seremoniallinen kemia: Lääkkeiden ja päihteiden, hoidon ja holhoamisen poliittiset rituaalit murroksessa

(Mika Luoma-aho mika.luoma-aho@ulapland.fi)

Rethinking Nordic Democracy
(Petri Koikkalainen petri.koikkalainen@ulapland.fi)

Huom! Esitelmäkutsujen lisäksi työryhmäehdotuksia voi vielä ehdottaa 31.12. mennessä.

Verkkopalvelumme käyttää evästeitä, lue lisää. Jatkamalla sivuston selailua hyväksyt evästeiden käytön. [Hyväksyn ehdot]
OK