• Weboodi
  • Owa
  • Outlook
  • Finna
  • Tenttis
  • Optima
  • Moodle
Koulutuskalenteri
 

Mielenterveystyön johtamisen kurssi 2019 - 2021 (30 op)

1.2.2019 0:00–30.6.2021 0:00


MAHDOLLISUUS TÄYDENTÄÄ ESIMIESOSAAMISTA JA VERKOSTOITUA AMMATILLISESTI

Suomen Psykiatriyhdistys järjestää Mielenterveystyön johtamisen kurssin 2019 – 2021. Kurssin tavoitteena on parantaa valmiuksia mielenterveystyön johtamiseen, kehittämiseen ja suunnitteluun.  Koulutus on tarkoitettu psykiatrian alojen erikoislääkäreille (lasten-, nuorten-, aikuis- ja oikeuspsykiatria sekä päihdehoito), jotka työskentelevät hallinnollisissa tehtävissä, toimivat esimiestehtävissä tai ovat kiinnostuneita johtamisesta. Kurssi toteutetaan yhteistyössä Lapin yliopiston koulutus- ja kehittämispalveluiden kanssa. 

Kurssin sisältö:
Koulutuksen teemoja ovat muun muassa mielenterveystyön strategiset haasteet, sosiaali- ja terveydenhuollon rakenneuudistus, taloushallinto, henkilöstöjohtaminen, lainsäädäntö, tiedolla johtaminen, johtajana kehittyminen ja kehittäminen, työssä jaksaminen ja viestintä. Teemoja käsitellään erityisesti mielenterveystyön johtamisen näkökulmasta.

Kurssin toteutus:
Kurssi sisältää lähiopiskelupäiviä pääkaupunkiseudulla, opintoristeilyn Tukholmaan, opintomatkan ulkomaille, välitehtäviä ja kirjallisuuteen perehtymistä sekä omassa työympäristössä toteutettavan kehittämishankkeen ja johtajana kehittymisen reflektointia yksilö- ja ryhmätasolla. Koulutus vastaa laajuudeltaan keskijohdon koulutusta (30op).

Aikaisempia kokemuksia koulutukseen osallistuneilta: 

”Mahdollisuus kuulla kurssin aikana eri asiantuntijoiden näkökulmia ajankohtaisiin psykiatrian johtamiseen liittyviin haasteisiin antoi mahdollisuuden reflektoida ja vahvistaa omaa näkemystäni toiminnan kehittämistarpeista.” 

”Verkostoiduin, näkemys laajeni, otin vastaan uusia haasteita työelämässä”

”Koulutuksen aikana tuli tietynlaista itsevarmuutta ja lupaa uskoa omiin ajatuksiin, ideoihin ja kykyyn johtaa.”

”Kurssilla oli paljon uutta, joka vaikutti nimenomaan psykiatrian johtajaksi kasvamiseen.”

Aikataulusuunnitelma:
1. Lähiopetusjakso: helmi-maaliskuu 2019 (2 pvä): Johdanto koulutukseen, mielenterveystyön haasteet, sote
2. Lähiopetusjakso: touko-kesäkuu 2019 (2 pv): Henkilöstöjohtaminen
3. Lähiopetusjakso: syys-lokakuu 2019 (2 pv): Johtaja kehittäjänä (mm. muutosten läpivienti)
4. Lähiopetusjakso: Hallinnon risteily ja opintomatka 11/2019 (Hki-T:holma-Hki ja tutustuminen psykiatriseen sairaalaan): Tiedolla johtaminen ja viestintä
5. Lähiopetusjakso: helmikuu -maaliskuu 2020 (2 pv): Taloushallinto, lainsäädäntö, alan erityispiirteet
6. Opintomatka ulkomaiseen kohteeseen: kesäkuussa 2020 (3 pv)
7. Lähiopetusjakso: syys -lokakuu 2020 (2 pv): Teema määrittyy opiskelijoiden toiveiden ja tarpeiden mukaisesti opintojen aikana
8. Päätösjakso: toukokuu 2021 (2 pv): Kehittämishankkeet, ajankohtaiset asiat ja todistusten jako.

Kurssi päättyy 30.6.2021 Ohjelmaan ja aikatauluihin saattaa tulla muutoksia.

Koulutuksen hinta: Koulutus maksaa yhteensä 5700 € (4000 € osiot 1.-4., 6.-7. ja 1700 € osio 5.). Laskutus toteutuu kolmessa erässä (vuosina 2019 - 2021). Osallistumismaksut sisältävät majoitukset ja ruokailut, hallinnon risteilyn Tukholmaan sekä ulkomaan opintomatkan lennot.

Hakeminen: Kurssin osallistujamäärä on noin 30 henkilöä. Hakemukset sisältäen työhistorian kuvauksen ja yhteystiedot pyydetään lähettämään 30.9.2018 mennessä Psykiatriyhdistyksen toimistoon psy@psy.fi.  ja toimikunnan puheenjohtajalle jukka.karkkainen@netti.fi
Hakemus on samalla sitova ilmoittautuminen kurssille. 

Lisätietoja hallinnon koulutuksen toimikunnalta:
Jukka Kärkkäinen, jukka.karkkainen@netti.fi, 050 362 8532
Sanna Blanco Sequeiros, sanna.blanco@lshp.fi, 040 716 0332
Markku Eronen, markku.eronen@vvs.fi, 0400 668 309
Eila Laukkanen, eila.laukkanen@kuh.fi, 044 717 2994
Antti Liuska, antti.liuska@siunsote.fi, 013 330 3408
Outi Saarento, outi.saarento@ppshp.fi, 0400 467 927
Eila Tiihonen, eila.tiihonen@niuva.fi, 0295 242 204
Helena Vorma, helena.vorma@stm.fi, 0295 163 388
Katri Kuusela, katri.kuusela@ulapland.fi, 040 516 1054 (Lapin yliopiston kouluttaja)

Verkkopalvelumme käyttää evästeitä, lue lisää. Jatkamalla sivuston selailua hyväksyt evästeiden käytön. [Hyväksyn ehdot]
OK