Uutiset 2008

Arktisen keskuksen instituuttiosan sisäilmaongelmia korjataan

26.8.2008

Lapin yliopisto ja Rovaseudun markkinakiinteistöt Oy ovat sopineet korjaustöistä, joilla pyritään parantamaan Arktisen keskuksen instituuttiosan sisäilman laatua.

Suunnitelma korjaustöistä valmistuu syyskuussa, ja korjaustyöt tehdään tämän syksyn ja tulevan talven aikana.

Arktisen keskuksen instituuttiosan ilmanvaihtojärjestelmän toimivuus tutkittiin viime keväänä, ja sen todettiin toimivan puutteellisesti. Lisäksi rakennuksessa havaittiin muita rakenteellisia ongelmia.

Nyt ilmanvaihtojärjestelmää korjataan ja säädetään uudelleen. Lisäksi rakenteissa olevia ilmavuotokohtia tiivistetään ja rakennuksessa olevaa alipainetta vähennetään. Korjaustyöt eivät edellytä muuttoa rakennuksesta korjausten ajaksi.

LV-teknistä korjaussuunnitelmaa tehdään parhaillaan. Tarkat korjaustyöt ja niiden aikataulu sovitaan syyskuussa, jolloin asiasta järjestetään tiedotustilaisuus Arktisen keskuksen henkilökunnalle.

Käytännössä ilmanvuotokohtien tiivistys tehdään ensin yhteen huoneeseen, minkä jälkeen huone testataan. Tämän jälkeen huoneet, joissa on ilmavuotoja, tiivistetään syyskuussa sovittavan aikataulun mukaisesti. Tiivistyksen sekä ilmanvaihtojärjestelmän korjausten ja säätämisen jälkeen tiloissa tehdään uudet sisäilmamittaukset. Tilat tarkistetaan myös homekoirien avulla ensi talven aikana.

Arktisen keskuksen työntekijöille järjestettiin tiedotustilaisuus viime keväänä tehtyjen oirekyselyn ja teknisen sisäilmaselvityksen tuloksista sekä tulevista korjaustoimenpiteistä 22. elokuuta 2008.

Taustaa
Korjaustöiden taustalla ovat Arktisen keskuksen instituuttiosassa vuosien ajan ilmenneet sisäilmaongelmat. Viimeksi työntekijöiden oireita selvitettiin Oulun työterveyslaitoksen tekemällä oirekyselyllä maalis-huhtikuussa. Tulosten perusteella sisäilman laatu koetaan edelleen huonoksi ja työolosuhteisiin liitettyjä oireita koetaan selvästi vertailuaineistoa yleisemmin.

Insinööritoimisto Mikko Vahanen Oy teki instituuttiosassa teknisen sisäilmaselvityksen, joka selvitti ilmanvaihtojärjestelmän toimintaa ja rakenteiden ilmavuotokohtia. Selvityksen mukaan ilmavuotokohtia esiintyi kirjastossa alapohjassa tuloilmasäleikköjen ja pilareiden läpivientikohdissa sekä ensimmäisen ja toisen kerroksen ikkunalautojen liitoskohdissa rakennuksen ulkoseinässä. Rakenteiden tiivistämisen lisäksi suositellaan rakennuksen ilmanvaihtojärjestelmän ja huonekohtaisten ilmamäärien säätämistä sekä rakennuksen ilmanvaihtojärjestelmää ohjaavan rakennusautomaatiojärjestelmän toiminnan tarkastamista ja sen uusimiseen varautumista viiden vuoden kuluessa.

Arktisen keskuksen instituuttiosassa on korjattu kosteus- ja homevaurioita sekä säädetty ilmanvaihtojärjestelmää useaan otteeseen, ja henkilökunnalle on tehty säännöllisesti oirekyselyitä. Edellisen kerran rakennuksessa tehtiin korjaustöitä viime vuodenvaihteessa, jolloin yhdeksässä huoneessa rakennuksen toisessa ja kolmannessa kerroksessa vaihdettiin matot sen jälkeen kun kolmessa huoneessa oli todettu kohonneita homearvoja. Lisäksi tänä kesänä avattiin ja korjattiin tukossa olleet salaojat kirjaston edestä.

Lisätietoja:
Rakennustekniset asiat: Rovaseudun markkinakiinteistöt Oy:n toimitusjohtaja Heikki Alaluusua, p. 040 592 3141
Henkilöstöpäällikkö Mirja Väyrynen, p. 040 869 8548, (016) 341 2216

LaY/Viestintä/SV