Uutiset 2005

Creative Lapland – askel tulevaisuuteen -seminaari Rovaniemellä!

9.2.2005

Rovaniemellä järjestetään 7.-8.4.2005 Creative Lapland -seminaari. Tilaisuus on virallinen IFITT-seminaari, joka kokoaa yhteen luovien alojen ihmisiä ympäri maailman.

Rovaniemellä järjestetään 7.-8.4.2005 Creative Lapland -seminaari. Tilaisuus on virallinen IFITT-seminaari, joka kokoaa yhteen luovien alojen ihmisiä ympäri maailman.  Kaksipäiväinen tilaisuus tarjoaa verkottumismahdollisuuksia ja uusia liikeideoita ja toimintamalleja yrityksille ja julkisen sektorin toimijoille. Tarkoituksena on edistää yhteistyötä luovien osaamisalojen välillä ja synnyttää uusia innovaatioita. Englanninkielisen seminaarin teema on Tourism/ ICT, Animation & Games - What do they have in common?

Tilaisuuden puhujat ovat animaatio- ja pelituotannon, mobiiliteknologian sekä matkailualan ICT-sovellusten edustajia. Puhujiksi ovat tässä vaiheessa lupautuneet kansainväliset huippuasiantuntijat Inkeri Starry Matkailun Eurooppa-portaalista, Vadim Pietrzynski, Chris Neuhahn ja Deborah Howell. Ove Gjesdal toimii puolestaan projektipäällikkönä kolmivuotisessa projektissa, Innovative Mountain Tourism, jonka kokonaisbudjetti on noin 3 miljoonaa euroa. Projektin tavoitteena on verkottaa Norjan seitsemän suurinta hiihtokeskusta auttaen niitä kehittämään kesätarjontaansa. Paikallisena edustajana puhuu Mauri Ylä-Kotola Lapin yliopistosta. Klaus Oesch Tekesin Fenix-ohjelmasta toimii puheenjohtajana. Perjantain iltaohjelmasta vastaa International Game Development Association (IGDA).

Tilaisuuden järjestävät LEO, Elinkeinokehittäjä eero, Aurora Borealis Teknologiakeskus, Lapland Studio, Rovaniemen ammattikorkeakoulu, Lapin yliopisto ja IFITT (International Federation for IT and Travel & Tourism).

Tapahtuman kotisivuihin voi tutustua osoitteessa:  www.creativelapland.com 

Lisätietoja:

Miikka Raulo,
Puhelin, 040 7310 022
Sähköposti, etunimi.sukunimi@elamystuotanto.org

LaY/Viestintä/OT