Uutiset 2012

E- ja D-siipien kuntotutkimukset ovat valmistuneet

6.9.2012

Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n tilaamat kuntotutkimukset Lapin yliopiston E- ja D-siipien osalta ovat valmistuneet. Tutkimuksissa kartoitettiin sisäilmahaittojen aiheuttajia sekä koiratutkimuksen merkintöjen syitä. Tutkimuksen teki Vahanen Oy.

E-siiven kellarikerroksessa havaittiin kohonneita kosteuspitoisuuksia. Ensimmäisen kerroksen maanvastaisissa alapohjarakenteissa ei havaittu normaalista poikkeavia kosteuspitoisuuksia. Myös välipohjat havaittiin kuiviksi ja lattianpäällysteet hyväkuntoisiksi. Väliseinät olivat hyvässä kunnossa eikä tehdyissä rakenneavauksissa ja otetuissa mikrobinäytteissä havaittu puutteita lukuun ottamatta kolmannen kerroksen paikallisia vaurioita, jotka ovat aiheutuneet vanhan vesikaton vuodoista. Ulkoseinien osalta keskeisimmät ongelmat liittyivät ulkoseinä-ikkunaliittymien vedenpitävyyteen sekä sisäkuoren ilmatiiveyspuutteisiin. Peltikattojen vesikattorakenteet havaittiin hyväkuntoisiksi ja toimiviksi.

Vahasen tutkimuksessa suositellaan, että E-siiven ilmanvaihtojärjestelmän toiminta ja sen soveltuvuus nykykäyttöön tarkastetaan. Sisäilman laadun varmistamiseksi Vahasen raportissa suositellaan lattioiden uusimista kellaritiloissa, liikuntasaumojen ja halkeamien tiivistämistä, kaikkien ikkunoiden huoltokorjausta, vesikattovuodoissa kastuneiden väliseinä- ja alakattorakenteiden korjaamista kolmannessa kerroksessa sekä bitumikermikaton ja ulkoseinän liitoskohdan korjaamista vesitiiviiksi toisessa kerroksessa.

Raportti kokonaisuudessaan osoitteessa: www.ulapland.fi/sisailma

D-siivessä havaittiin, että maanvastaisissa alapohjarakenteissa sekä väestönsuojan päällä on paikoitellen kosteusrasitusta. Välipohjien lattiapinnat havaittiin kuiviksi ja lattianpäällysteet hyväkuntoisiksi. Myös kattopinnat havaittiin tutkimushetkellä kuiviksi. Ulkoseinien osalta keskeisimmät ongelmat liittyivät ulkoseinä-ikkunaliittymien vedenpitävyyteen sekä sisäkuoren ilmatiiveyspuutteisiin. Rakennuksen betonirakenteiden pintaosissa havaittiin suuret raot/halkeamat lähes kaikkien liikuntasaumojen kohdilla. Väliseinät olivat pääosin hyvässä kunnossa. Varsinaisia rakenteellisia vaurioita kattorakenteissa ja seinien yläosissa ei muutamia rakoja lukuun ottamatta havaittu. Peltikattojen vesikattorakenteet havaittiin hyväkuntoisiksi ja toimiviksi.

Jatkotutkimuksina D-siipeen Vahasen tutkimuksessa suositellaan ilmanvaihtojärjestelmän toiminnan tarkastusta ja soveltuvuutta nykykäyttöön sekä tulo- ja poistoilmamäärien asettamista tasapainoon. Lisäksi tutkimuksessa suositellaan vesi- ja lämmitysverkoston sekä viemäriverkoston tarkastusta ja alapohjien painumisen seurantamittauksia.

Lisäksi tutkimuksessa suositellaan D-siiven sisäilman laadun varmistamiseksi maanvastaisten alapohjien, väestönsuojan päällisten tilojen sekä märkätilojen muovimattojen vaihtamista keraamiseksi laatoitukseksi, seinärakenteiden ja liikuntasaumojen kattavia tiivistyskorjauksia, kosteusvaurioituneiden alakattolevyjen ja akustointilevyjen uusimista, kaikkien ikkunoiden huoltokorjausta, peltikaton vedenohjauksen korjauksia sekä bitumikermikaton ja ulkoseinän liitoskohdan korjaamista vesitiiviiksi. Korjaustöiden jälkeen suositellaan tehtäväksi kattavat siivoustyöt.

Lisäksi molempien siipien osalta Vahasen raportissa todetaan, että sisäilmakorjausten yhteyteen kuuluu aina oleellisesti tilojen ilmanvaihdon toiminta ja järjestelmän tasapainotus. Ilmanvaihtotekniset tutkimukset eivät sisältyneet Vahasen tutkimukseen.

Raportti kokonaisuudessaan osoitteessa:
www.ulapland.fi/sisailma

E- ja D-siipien osalta henkilökunnalle ja opiskelijoille järjestetään myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana tiedotustilaisuus, jossa raporttien sisältöä avaavat Suomen Yliopistokiinteistöjen asiantuntijat.  

Lisätietoja:
Jarmo Perkiö
Johtava kiinteistöpidon asiantuntija
Puhelin 0400 359 414
jarmo.perkio@sykoy.fi
www.sykoy.fi 
 
Vararehtori Jukka Mäkelä
Puhelin 040 704 8490