Uutiset 2008

Elle Valkeapää Juhla Mokan kädentaitajaksi

8.10.2008

Lapin yliopistossa teollista muotoilua opiskeleva taidekäsityöläinen Elle Valkeapää on Pauligin Juhla Mokan tämän syksyn uusi kädentaitaja.

Pauligin Juhla Mokka on esitellyt jo 49 suomalaista kädentaitajaa kolmenkymmenen vuoden aikana. Tämän syksyn uusi kädentaitaja on saamelainen Elle Valkeapää, joka suunnittelee ja tekee koruja koivunjuurista ja hopeasta inspiraation lähteinään Lapin luonto ja ihmiset. Näistä aineksista syntyy perinteistä kumpuavia nykypäivän koruja.

Elle Valkeapää on 28-vuotias jalometalli- ja korukiviartesaani Inarista. Hän opiskelee teollista muotoilua Lapin yliopistossa. Valkeapää valmistaa palkittuja koruja, joissa saamelainen käsityö, luonnon ja kulttuurin elementit sekä paikalliset materiaalit yhdistyvät oivaltavasti uuteen suunnitteluun. Hän valmistaa mm. korvakoruja, riipuksia ja rintakoruja yhdistämällä uudella tavalla koivunjuuria ja hopeaa.

– Mielestäni on hienoa, että kädentaitaja-tunnustuksen myötä yhä useampi pääsee kuulemaan juurityöstä. Käytän yhteen koruun noin kaksi metriä koivunjuurta. Nila-aikaan ennen juhannusta maasta kaivetuista juurista kuori lähtee parhaiten poron sääriluusta tehdyn reikelin avulla, kuvailee Elle Valkeapää työtään.

Saamelainen kädentaitajuus elää
Elle Valkeapää on palannut Etelä-Suomen vuosien jälkeen juurilleen Lappiin, koska hän haluaa pitää pohjoisen kädentaitajuuden elossa ja kiinni ajassa. Hän tekee työtänsä tinkimättömällä ammattitaidolla ja kunnioittaa perinteisiä työtapoja. Hän haluaa jättää töihin myös oman kädenjälkensä. Valkeapää on tehnyt ammatinvalintansa uskoen omaan tekemiseensä, joka merkitsee pysyvää laatua ja joka vaatii aikaa ja ajatusta. Valkeapään luonnonmateriaaleista tehdyt korut edustavat yhtä aikaa perinteitä ja modernia käsityötä.

– Erilaisten materiaalien uudenlainen yhdistely on se minun juttuni. Aloitin tekemällä koruja, jotka sopivat Lapin takkiin, ja nykyään koruni koristavat niin arki- kuin juhlapukeutumistakin, Valkeapää kertoo.

Elle Valkeapää voitti jaetun ensimmäisen sijan vuonna 2006 Lapin liiton järjestämässä muotoilualan tuotteistamiskilpailussa, lisäksi hän on saanut Suomen Kädentaidot juhlavuoden 2005 kunniamaininnan sekä neljän valtakunnan alueella järjestetyn Saamen käsityökilpailun kunniamaininnan niin ikään vuonna 2005.

Pauligin Juhla Mokka -mainonnassa Elle Valkeapää on mukana 6.10.2008 lähtien.

Lisätietoja:
Oy Gustav Paulig Ab:n markkinointijohtaja Katri Ojalehto, puh. 040 539 5492,
etunimi.sukunimi@paulig.fi
www.paulig.fi
Juttu Elle Valkeapäästä ja hänen töistään: Lapin yliopiston Kide-lehti 4/2008, s. 5, luettavissa osoitteessa www.ulapland.fi/kide

LaY/Viestintä/SV