Yliopistoyhteisö
suurlähettiläs.jpg
Kuva: Marko Junttila

Espanjan suurlähettiläs Manuel de la Cámara Hermoso vieraili Lapin yliopistossa

20.2.2018

Espanjan suurlähettiläs Manuel de la Cámara Hermoso vieraili Rovaniemellä ja Lapin yliopistossa tiistaina 20.2.

Suomen Espanjan Suurlähettiläs Manuel de la Cámara vierailee parhaillaan Rovaniemellä nimittämässä uutta edustajaa Ilkka Länkistä Espanjan varakonsuliksi. Toimenkuva on alkanut jo joulukuussa 2017, jonka myötä Länkinen tulee edustamaan Lappia, Kainuuta sekä Pohjois-Pohjanmaata Espanjan varakonsuli- tehtävässään.

Suurlähettiläs on Lapin vierailullaan myös tutustumassa arktiseen asumiseen, politiikkaan ja matkailuun. Suurlähettiläs Manuel de la Cámara kiittää varakonsulina 34 vuotta toiminutta Osmo Inkistä pitkästä varakonsulin urasta ja toteaa, että pitkien etäisyyksien maassa on hyvä, että varakonsuli löytyy läheltä.

— Olemme ilolla huomanneet Espanjan kansalaisten matkailun kasvun sekä vaihto-opiskelijoiden määrän Lapin yliopiston vaihto-opiskelijoiden määrässä, suurlähettiläs jatkaa.

Suurlähettiläs vieraili Lapin yliopiston lisäksi myös Arktisen keskuksessa.