Lapin yliopistolla järjestetään 21. syyskuuta 2010 valtakunnallinen Informaatiohallinnon päivä 2010.
Päiville kokoontuu asiantunteva joukko alan suomalaisia ydintoimijoita, jotka edustavat julkishallinnon, yritystoiminnan, informaatioteknologian sekä tutkimuksen ja koulutuksen osaamista.
Informaatiohallinto viittaa samanaikaisesti julkisen ja yksityisen toiminnan sektoriin, mutta myös varsin monitieteiseen tietohallinnon opetus- ja tutkimusalaan. Sen yhteiskunnallisessa ja organisatorisessa kontekstissa mielenkiinnon kohteina ovat muun muassa tieto, tietotoimijat, hallinto ja johtaminen, organisaatiot, laki, tietosuoja ja -turvallisuus, tietoperustaiset toimintaprosessit, sähköiset palvelut ja informaatioteknologia.
– Informaatiohallinto on voimakkaasti kehittyvä toiminta-alue ja tutkimuskohde. Pohjois-Suomessa on merkittävää alan osaamista. Tämä ilmentyy esimerkiksi hallintotieteen ja oikeusinformatiikan koulutuksena ja tutkimuksena. Sen lisäksi pohjoiseen on rakentunut valtakunnallisesti merkittävää tieto- ja turvallisuushallinnon klusteria palvelu- ja liiketoiminnan muodoissa, kertoo tietohallinnon professori Antti Syväjärvi.
Päivän aikana käydään keskustelua ja alan yrityksillä on omia esittelyjä. Tilaisuudessa puhuvat muun muassa tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio, Valtion IT-johtaja Yrjö Benson, professori Ahti Saarenpää, ohjelmajohtaja Antti Kivelä (SITRA), professori Antti Syväjärvi, pääjohtaja Tuomas Pöysti, johtaja Max Mickelson (Microsoft), professori Rauno Korhonen, kehitysjohtaja Virve Kivelä (HALTIK).
Päivän avaavat Rovaniemen kaupunginjohtaja Mauri Gardin ja Lapin yliopiston rehtori Mauri Ylä-Kotola.
INFORMAATIOHALLINNON PÄIVÄ 2010
Aika: 21.9.2010, klo 09:00–17:00
Paikka: Lapin yliopisto, Fellman-Sali, yliopiston pääaula, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi.
Lisätietoa:
http://www.rovaniemenkehitys.fi/ict/informaatiohallinnonpaiva2010
LaY/Viestintä/OT