Uutiset 2010

Juhani Tuomisen näyttely Istanbulissa

4.5.2010

Professori Juhani Tuomisella on yksityisnäyttely vuoden 2010 Euroopan kulttuuripääkaupungissa Istanbulissa Milli reasürans -galleriassa 12.5.–5.6.2010.

Näyttelyssä on esillä 29 maalausta, jotka ovat valmistuneet osin Turkissa ja osin Suomessa vuosina 2002–2010.

Näyttelyn ja sen yhteydessä julkaistavan kolmikielisen katalogin nimi on (turkiksi, englanniksi ja suomeksi) Bekleme odasi – Waiting rooms – Odotushuoneita. Nimi viittaa turkkilaiseen hautahuoneeseen türbeen, jonka arkkitehtonisia ja emotionaalisia interiöörejä, väri- ja valomaailmaa sekä historiallisia merkityksiä Tuominen on tutkinut ja tulkinnut maalauksissaan. Myös suufilaisella Sema-riitillä ja ottomaani-ajan sakraalilla musiikilla on ollut vahva vaikutus Tuomisen türbe-maalausten rytmiikkaan ja rakenteeseen.

Näyttelykatalogin tekstissä Lapin yliopiston dosentti Jyrki Siukonen kirjoittaa:

Abstrahoituminen nähdään usein todellisuuden pelkistyksenä. Toisin sanoen suhde ulkomaailman ilmiön ja teoksessa muotoutuvan ajatuksen välillä säilyy. Myös Juhani Tuomisen teokset kuuluvat selvästi modernistisen maalauksen kouluun, jossa teoksen lähtökohdan ja lopputuloksen välistä lankaa ei pyritä katkaisemaan. – –

Juhani Tuomisen työskentelyssä viittaukset tilan rakenteeseen syntyvät usein rytmisen sarjan kaltaisena kuvajakona, jossa on notaation piirteitä. Ne ilmentävät tilaa ulottuvuutena, joka hahmottuu liikkeen kautta. Maalaus siis ehdottaa, että tilaa ei ole ennen liikettä. Pinta ja illusorinen tila kohtaavat rajalla, jonka liikkuvan ja kuulevan kehomme muisti ylittää.

Juhani Tuomisen ja Istanbulin suhde on kutoutunut nyt neljännesvuosisadan ajan. Ensimmäisen, vuonna 1985 tapahtuneen vierailun konkreettisin opetus onkin ollut liike, toistuva paluu. Vuosien kuluessa kaupungista on tullut hänen taiteensa aiheenantaja ja viittaussuhde. Kyse ei ole vain yksinkertaisesti paikoista, teemoista tai sisällön elementeistä. Istanbul on merkinnyt Juhani Tuomiselle myös paluuta aiheeseen maalauksen ehtona. Hän on yksi niistä modernismiin koulutetuista maalareista, joiden kohtalona on ollut todistaa sitä Ad Reinhadtin 1960-luvulla esittämää väitettä vastaan, että kiinnostus johonkin ei ole taiteessa kiinnostavaa.

Lapin yliopiston kuvataiteen professori Juhani Tuomisen näyttely on esillä Istanbulissa Milli reasürans -galleriassa 12.5.-5.6.2010