Lapin ja Oulun yliopisto ovat sopineet opetusministeriön kanssa syyskuussa käydyissä neuvotteluissa yliopistojen voimavaroista kauppatieteellisen alan koulutuksen rakenteelliseen kehittämiseen Pohjois-Suomessa.
Kauppatieteellisen alan koulutusvastuu Pohjois-Suomessa on ollut Oulun yliopistolla vuodesta 2001 lähtien. Lapin yliopisto on tarjonnut koulutusta Rovaniemellä, mutta ekonomin tutkinnonanto-oikeutta sillä ei ole ollut. Lapin yliopiston ekonomiopiskelijoiden tutkinnot on antanut Oulun yliopisto.
Vuonna 2006 Lapin yliopisto ei saanut lainkaan suoraa rahoitusta opetusministeriöltä kauppatieteellisen alan koulutuksen järjestämiseen vuodelle 2007. Rahat ohjattiin Oulun yliopistolle, jolla on ekonomitutkintojen osalta koulutusvastuu. Nyt tehdyllä sopimuksella Oulun ja Lapin yliopistojen nykyinen yhteistyö kauppatieteessä päättyy viiden vuoden siirtymäajalla.
– Oulun yliopiston kauppatieteen koulutus ei palvellut Lapin tarpeita eikä Lapin yliopiston strategiaa. Nyt kun molemmat yliopistot erikoistuvat vahvuuksiinsa, koko Pohjois-Suomen koulutuskenttä vahvistuu, rehtori Ylä-Kotola toteaa.
Sopimuksen sinetiksi Lapin yliopistolle kohdennetaan 600 000 euron lisärahoitus vuosiksi 2008–2012 yliopiston rakenteellisen kehittämisen ja profiloitumisen edistämiseen. Lisäksi yliopisto saa vuodesta 2010 lähtien 250 000 euron rahoituksen vuosittain erityisesti matkailututkimuksen yhteiskunnallisen vaikuttavuuden vahvistamiseen.
Lapin yliopistossa opiskelee noin 250 kauppatieteen opiskelijaa Oulun yliopiston taloustieteellisen tiedekunnan asettamien tutkintovaatimusten mukaisesti. Heille turvataan mahdollisuus opintojensa loppuun saattamiseen viiden vuoden siirtymäaikana. Käytännössä tämä merkitsee sitä, että opiskelijat voivat opiskella siirtymäaikana opintonsa loppuun Lapin yliopistossa ja saada tutkintonsa ulos Oulun yliopistosta, kuten tähänkin asti. Ensi syksynä Oulun yliopiston vaatimusten mukaiseen tutkintokoulutukseen ei ole Rovaniemellä uutta sisäänottoa.
– Tulevaisuudessa Lapin yliopisto kehittää koulutustaan entistä paremmin Lapin elinkeinoelämää, erityisesti matkailua ja elämysteollisuutta, palvelevaksi. Nykyisen kauppatieteiden ja matkailun tiedekunnan vakinaisen henkilöstön asema turvataan muutoksessa, Ylä-Kotola sanoo.
Lapin yliopisto edustaa 2,7 % koko yliopistolaitoksesta. Lapin yliopistossa ei ole kuitenkaan pieniä yksiköitä vaan se on edustamillaan aloilla valtakunnallisesti suuri. Lapin yliopisto kouluttaa nykyisin lähes joka neljännen suomalaisen juristin, 40 prosenttia taideteollisen alan yliopistotutkinnoista, 8 prosenttia kasvatustieteilijöistä ja 13 prosenttia yhteiskuntatieteilijöistä. Oulun yliopiston Rovaniemellä vahvistamien kauppatieteen tutkintojen osuus kauppatieteen alan koulutuksesta on ollut 1,2 %.
Lapin yliopiston strategisia painopistealoja ovat arktisen luonnon ja kulttuurin vuorovaikutus sekä matkailututkimus.
Lisätietoja:
Rehtori Mauri Ylä-Kotola
Puhelin 0400 276 288
LaY/Viestintä/OT