Lapin yliopiston kongressipalvelut järjesti tänä vuonna yksitoista kansainvälistä tapahtumaa, joihin osallistui yhteensä 1500 kokousvierasta. Tapahtumiin osallistujat tulivat tapahtumasta riippuen noin 20–30 eri maasta.
Ensi vuodelle tapahtumia on tulossa saman verran, mutta osallistujamäärä nousee tuhannella osallistujalla ja kansainväliset konferenssit tulevat olemaan enemmistönä myös ensi vuonna.
Kongressisuunnittelija Marja-Leena Porsangerin mukaan ajallisesti haasteellisin jakso tulee olemaan loka-marraskuu 2017, jolloin kuukauden aikana on järjestettävänä viisi konferenssia:
• FEM 2017 (Fennoscandian Exploration and Mining), 30.10.–3.11.2017, Levi Summit, yli 1000 osallistujaa ja noin 100 näytteilleasettajaa.
• Rovaniemi Arctic Spirit 2017, 14.–16.11.2017, Lappia-talo, 300 osallistujaa.
• MEC 2017 (Media Education Conference), 27.–29.11.2017, Lapin yliopisto, 50 osallistujaa.
• NTFP 2017 (Non-Timber Forest Products and Bioeconomy), 28. -30.11.2017, Arktikum, 200 osallistujaa.
• Kasvatustieteen päivät 2017, 29.11.–1.12.2017, Lapin yliopisto, 300–400 osallistujaa.
Vuodelle 2018 on sovittu jo kolmesta kansainvälisestä konferenssista ja neljännestä neuvotellaan. Myös vuosille 2019 ja 2020 on tulossa tapahtumia.
Porsangerin mukaan näyttää siltä, että varsinkin isompien tapahtumien suunnittelujänne on pidentynyt, mikä helpottaa myös kongressipalvelun tulevien vuosien suunnittelua.
– Tapahtumia suunnittelevien kannattaakin olla liikkeellä ajoissa, Porsanger sanoo.
Lapin yliopiston kongressipalvelu on toiminut jo yli kaksikymmentä vuotta. Yksikkö aloitti toimintansa vuonna 1994 täydennyskoulutuskeskuksen yhteydessä; nyt kongressipalvelu kuuluu viestintäpalveluihin.
Kongressipalvelun tärkein asiakas on luonnollisesti Lapin yliopisto ja sen eri yksiköt.
– Jonkin verran kongressipalvelu on järjestänyt myös ammattikorkeakoulun tapahtumia, mutta niitä soisi olevan enemmänkin, varsinkin kun Lapin AMK on
yliopistokonsernin osakkaana kongressipalvelulle niin sanottu sisäinen asiakas, Porsanger sanoo.
Muita tärkeitä kongressipalvelun asiakkaita ovat Lapin liitto ja erilaiset tieteelliset organisaatiot kuten LUKE ja GTK.
– Tapahtumien paikka ei kongressipalvelua sido, vaan tapahtumia on järjestetty Oulusta Inariin, Porsanger sanoo.
Lisätietoja:
Marja-Leena Porsanger, kongressisuunnittelija
Puhelin 040 721 8260
marja-leena.porsanger@ulapland.fi
www.ulapland.fi/kongressipalvelu
LY/Viestintä/OT