Uutiset 2012

Kuinka palvelukokemuksesta tehdään prototyyppi?

20.11.2012

Shoppailukokemuksen kehitysideat jalkautuvat pahvimalleina kauppakeskus Revontulen käytäville palvelumuotoiluseminaarin työpajassa torstaina 22. marraskuuta kello 15 alkaen. Seminaari kokoaa Rovaniemelle yhteensä yli sata palvelumuotoilun osaajaa.

Lapin yliopisto ja Rovaniemen Kehitys järjestävät kaksipäiväisen kansainvälisen palvelumuotoiluseminaarin Rovaniemellä 22.–23. marraskuuta. Tilaisuuteen on ilmoittautunut yhteensä 110 alan osaajaa yrityksistä ja oppilaitoksista eri puolilta maailmaa.

Torstaina osa osallistujista työskentelee saksalaisten palvelumuotoilugurujen Adam Lawrencen ja Markus Hormessin johdolla kauppakeskus Revontulen teatteritilassa tavoitteenaan vastata kauppakeskusjohtaja Ritva Räsäsen antamiin muotoiluhaasteisiin. Kello 15 muu seminaariväki saapuu Hotel Santa Clausin seminaarista kauppakeskukseen katsomaan, kuinka ex-näyttelijä Lawrence ja palvelumuotoilukonsultti Hormess ovat saaneet teatterimenetelmien ja pahvimallien avulla tiimit vauhtiin. Myös yleisö ja media voivat testata prototyyppejä.

Perjantaina seminaari jatkuu Hotel Santa Clausissa, jossa puheenvuoron käyttävät muun muassa suomalaisen palvelumuotoilun pioneerit Mikko Koivisto (Diagonal Mental Structure Oy) ja Reima Rönnholm (Palmu Inc). Tapahtumassa kuullaan myös Teknologian tutkimuskeskus VTT:n, Aalto-yliopiston, Muovan, Lahden ja Oulun ammattikorkeakoulujen sekä Lapin yliopiston hankkeiden käytännönläheisiä esitelmiä siitä, miten palvelumuotoilua on hyödynnetty muun muassa julkisella sektorilla, matkailussa, terveydenhuollossa ja teollisuudessa.

Simulaatiot ja kokeileminen ovat teemana torstai-iltana klo 19.30 alkaen tiedekeskus Pilkkeessä, jonne on pystytetty SINCOn liikuteltava palvelujen simulointinurkkaus. Nurkkauksessa voi fiilistellä vaikkapa elämyspolkua tai käydä laskettelemassa Ounasvaaralla ja avautua konkretisoinnin ja luovan yhteistyön merkitykselle palveluideoiden kehittelyssä. Iltaohjelmassa on esillä myös palvelumuotoiluprojekteja, joita ovat tehneet kymmenen entistä Nokian käytettävyysasiantuntijaa osana Lapin yliopiston toteuttamaa Nokia Bridge -työvoimapoliittista palvelumuotoilijan muuntokoulutusta.

Seminaari kokoaa yhteen myös Lapin yliopiston kaksiosaisen SINCO-hankekokonaisuuden tuloksia. SINCO-hankkeissa on vuodesta 2009 alkaen kehitetty palvelumuotoilun laboratoriota, jossa asiakkaan palvelukokemusta voidaan simuloida tietokoneavusteisesti jättinäyttöjen, äänien ja teatterimenetelmien avulla. SINCO PLUS -jatkohankkeessa simulaatiota hyödyntäviä ketteriä menetelmiä on pilotoitu alueen yritysten ja julkisten organisaatioiden palvelumuotoiluprojekteissa rohkaisevin tuloksin.

Tervetuloa!

Lisätietoja seminaarista ja SINCO -hankkeista: http://sinco.fi/sinco2012  
Projektipäällikkö Simo Rontti, Lapin yliopisto, SINCO PLUS –hanke
p. 040 484 4387, simo.rontti (at) ulapland.fi