Uutiset 2011

Lapin korkeakoulut keräävät työnantajien kokemuksia valmistuneista

1.6.2011

Lapin korkeakoulut toteuttavat alkukesän aikana Lapin työnantajille kyselyn korkeakouluista valmistuneiden osaamisesta ja työnantajien toiveista. Korkeakoulut hyödyntävät kyselyn tuloksia kehittäessään koulutustaan vastaamaan entistä paremmin työelämän tarpeisiin.

Lapin korkeakoulukonserni ja siihen kuuluvat Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu, Lapin yliopisto ja Rovaniemen ammattikorkeakoulu toteuttavat alkukesän aikana kyselyn, jolla selvitetään työnantajien näkemyksiä ja kokemuksia näistä korkeakouluista valmistuneista. Korkeakoulut tarvitsevat uutta tietoa, jotta ne voivat ohjata tutkintojaan vastaamaan entistäkin paremmin työelämän tarpeisiin ja ennakoida tulevia koulutustarpeita.

Kyselylomake on lähetetty toukokuun lopulla noin kuudelle sadalle työnantajalle, joiden kanssa korkeakoulut tekevät yhteistyötä. Työnantajia pyydetään arvioimaan valmistuneiden osaamista ja sen vastaavuutta työelämän osaamistarpeisiinsa. Selvitys tuottaa myös tietoa Lapin työnantajien rekrytointikokemuksista, toiveista ja tulevista rekrytointitarpeista.

Kyselystä saatavia tietoja käytetään koulutuksen, tutkintojen laadun ja ohjauksen kehittämiseen. Korkeakoulut hyödyntävät kyselyn tuloksia myös opiskelijoidensa uraohjauksessa ja työllistymistä edistävissä koulutuksissa.

Vastaamalla kyselyyn työnantajilla on erinomainen tilaisuus vaikuttaa korkeakoulutuksen kehittämiseen Lapissa. Kaikki vastaukset käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti. Raportti valmistuu syksyllä 2011.

Työnantajakysely tehtiin ensimmäisen kerran vuonna 2007 ja jatkossa selvitys uusitaan muutaman vuoden välein. Edellinen raportti löytyy www.luc.fi/ta-kysely 

Tiedote/Lapin korkeakoulukonserni