Uutiset 2004

Lapin yliopistolle lisää parkkipaikkoja

24.9.2004

Julkisuudessa on esiintynyt näkemyksiä, joiden mukaan Lapin yliopiston parkkipaikat vähenisivät yliopiston kolmannen rakennusvaiheen vuoksi. Laskelmat kuitenkin osoittavat, että yliopiston parkkipaikat lisääntyvät tulevana talvena entisestään.

Lapin yliopiston tontilla Rantavitikalla on tällä hetkellä 237 parkkipaikkaa, joista lämmityspaikkoja on 132. Uudisrakennuksen valmistuttua rakennuksen välittömään läheisyyteen tulee 83 parkkipaikkaa. Lisäksi A-siiven länsipuolelle valmistuu 31 uutta parkkipaikkaa lähiviikkoina.

- Kolmannen rakennusvaiheen alle jäi 71 autopaikkaa, joten uudisrakennuksen vuoksi yliopiston parkkipaikat eivät vähene - päinvastoin uudisrakennuksen valmistuttua parkkipaikkojen määrä Lapin yliopiston tontilla kasvaa entisestään, rehtori Esko Riepula sanoo.

Riihipellonpuiston väliaikaisella parkkipaikalla on 127 autopaikkaa, joista osa on varattu YIT:n käyttöön. Uusia lämmityspaikkoja Riihipellonpuistoon tulee 50. Käytännössä Riihipellonpuiston vuokraaminen pysäköintialueeksi ja A-siiven uudet parkkipaikat merkitsevät sitä, että tulevana talvena yliopiston parkkipaikkojen määrä kasvaa entisestään yli puolella sadalla ja lämmityspaikat puolella sadalla paikalla.

Yliopiston parkkipaikoista kiekollisia paikkoja on 12. Kiekolliset paikat sijaitsevat yliopiston pääoven edessä. Lapin yliopiston kaikki muut parkkipaikat ovat käytettävissä maksutta ja ilman aikarajoitusta, paitsi merkityt lämmityspaikat, jotka ovat henkilökunnalle varattuna 1.11-15.4 välisen ajan.

Lapin yliopiston rehtori Esko Riepula pitää yliopiston päärakennuksen parkkipaikkojen määrää tällä hetkellä kohtuullisena, mutta myöntää että tulevaisuudessa parkkipaikkojen tarve alueella kasvaa.

- On selvää, että parkkipaikkojen tarve kasvaa tulevaisuudessa kun tontille tulee uudisrakennuksen valmistuttua myös taiteiden tiedekunnan henkilökunta ja opiskelijat. Tuolloin yliopistolla liikkuu päivittäin tuhansia opiskelijoita, joista osalla on auto käytössään. Yliopistolla tehdäänkin koko ajan suunnitelmia asian hoitamiseksi, Riepula sanoo.

Riihipellonpuiston väliaikaisella parkkipaikalla on 127 auto-paikkaa, joista osa on varattu YIT:n käyttöön. YIT:n käytössä on noin 30 paikkaa alueen itä-osasta.  

A-siiven länsipuolelle, hankinta- ja tilapalveluiden välittömään läheisyyteen, valmistuu 31uutta parkkipaikkaa lähiviikkoina.  

Lisätietoja:

Esko Riepula
Rehtori
Puhelin 0400 - 695 417

Lapin yliopisto/Viestintä/Olli Tiuraniemi