Minna Junttila: Ja pidäthän itsestäsi huolta? Öljyväri kankaalle 2018, 140 x 120 cm. Yksityiskohta teoksesta.
Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan syyskuun taiteilijana Minna Junttila
30.8.2018
Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan Galleria Lovisan syyskauden avaa Minna Junttilan Jos pysähtyisit -näyttely. Keminmaalla asuva ja työskentelevä Junttila on kotoisin Sodankylästä ja valmistunut taiteen maisteriksi kuvataidekasvatuksen koulutusohjelmasta vuonna 2017. Tietoisen läsnäolon haasteet ovat olleet pitkään Junttilan taiteellisen työskentelyn keskeisiä teemoja. Tunteet töiden taustalla ovat vahvoja ja kumpuavat syvältä omista kokemuksista.
Mitä tapahtuu, jos suorittamiseen ajautuneen arjen keskellä havahtuu kuuntelemaan itseä ja ympärillä olevaa? Junttila tarkastelee näitä hetkiä näyttelyssään.
Mitä haluat muistaa näistä päivistä ja vuosista? Päivittäin on lukemattomia mahdollisuuksia pysähtyä – olla enemmän läsnä, enemmän tietoinen valinnoistaan ja arvostaa olemassa olevaa.
Näyttelyssä esillä olevat isokokoiset öljyvärimaalaukset ovat kuvia hetkistä, joita yhdistää syvä läsnäolo sekä itsen, lähimmäisten ja elämän kunnioitus. Ne ovat hetkiä, jotka piirtyvät mieleen ja kehoon lähtemättömästi – jos pysähdyt.
Lapin yliopiston Galleria Lovisassa esitellään taiteiden tiedekunnan alumnien, henkilökunnan ja opiskelijoiden joukosta valittujen kuukauden taiteilijoiden teoksia. Näyttelytila sijaitsee kahvila Meidän Lovisan yhteydessä.
Taiteiden tiedekunnan syyskuun taiteilija Galleria Lovisassa
Minna Junttila: Jos pysähtyisit
1.9.– 29.9.2018
Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma–pe 7.30–20, la 8–16
Lisätietoja Galleria Lovisan näyttelyistä:
Näyttelytoiminnan yliopisto-opettaja Leila Lipiäinen, leila.lipiainen(at)ulapland.fi
LY / TTK / LP