Tämän kevään yhteishaussa Lapin yliopistoon haki reilut 6700 henkilöä, joista opiskelupaikan sai 590 henkilöä. Näistä ensikertalaisia eli ensimmäistä opiskelupaikkaa hakeneita on 419. Noin 43% hyväksytyistä asetti yhteisvalinnassa Lapin yliopiston ensisijaiseksi hakukohteekseen. Suurin osa hyväksytyistä eli noin 78% on naisia viime vuoden tapaan.
Lapin yliopistoon hyväksytyistä 590 opiskelijasta enemmän kuin puolet tulee Pohjois-Suomen ulkopuolelta.
– Monelle Lapin yliopistoon valitulle opiskelijalle Lappi ja Lapin yliopisto ovat entuudestaan tuntemattomia, ja yliopisto-opiskelu voi tuntua jännitteiseltä ja se herättää paljon kysymyksiä. Toivotamme kaikki uudet opiskelijat tervetulleiksi, ja painotamme sitä, kuinka pienenä yliopistona voimme tarjota innostavan opiskeluympäristön, jossa on helppo saada ohjausta niin, että opinnot pääsevät heti sujuvasti käyntiin, toteaa vararehtori Kaarina Määttä.
Oikeustieteiden tiedekunnan valintakoe järjestettiin tänä vuonna toista kertaa yhteistyössä Itä-Suomen ja Turun yliopiston kanssa, nyt mukaan tuli ensimmäistä kertaa myös Helsingin yliopisto. Samalla valintakokeella ja yhteisillä valintaperusteilla hakijan oli mahdollista hakea kaikkiin neljään yliopistoon. Oikeustieteiden tiedekuntaan valittiin yhteensä 144 uutta opiskelijaa, joista melkein puolet (46,5%) on kotoisin pääkaupunkiseudulta. Toiseksi eniten tulee Pohjois-Suomesta ja kolmanneksi eniten Turun seudulta.
Taiteiden tiedekunnassa yli puolet hyväksytyistä eli 58 prosenttia tulee hakutoivesijalta yksi. Hakutoiveiden perusteella tiedekunnan vetovoimaisin ala oli kuvataidekasvatus, johon hyväksytyistä noin 69 % prosenttia asetti hakutoiveen ykkössijalle. Sisustus – ja tekstiilimuotoilun koulutus oli myös vetovoimainen, sillä yhdestätoista hyväksytystä opiskelijasta seitsemän priorisoi ensimmäiseksi vaihtoehdoksi tämän hakutoiveen. Graafinen suunnittelu oli myös suosittu viime vuoden tapaan, jonka oli valinnut noin 60% hyväksytyistä ensimmäiseksi hakutoiveeksi.
Yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa aloittaa noin 190 uutta opiskelijaa.Tiedekunnan vetovoimaisin ala oli matkailututkimus, jonka priorisoi ensimmäiseksi hakutoiveeksi yli puolet hyväksytyistä. Toiseksi suosituin hakutoiveissa oli hallintotiede, soveltava psykologia ja johtaminen, jossa aloittaa 45 uutta opiskelijaa.
Kasvatustieteiden tiedekunnassa aloittaa 90 uutta luokanopettajaopiskelijaa, joista yli 60% valitsi ensimmäiseksi hakutoiveeksi Lapin yliopiston. Kasvatusalan koulutukseen hyväksyttiin 40 uutta opiskelijaa.
– Yksikään opiskelijamme ei huku isoon massaan, ja jokaiselle uudelle opiskelijalle on nimettynä omat opiskelija- ja opettajatuutorit, jotka auttavat myös tutustumaan toisiin opiskelijoihin ja paikkakuntaan, korostaa Kaarina Määttä.
Lisätietoja:
Vararehtori Kaarina Määttä
0400 696 480 kaarina.maatta (at) ulapland.fi
Suunnittelija Hanna Marttiini
0400 187 242 tai hanna.marttiini (at) ulapland.fi
LaY/Viestintä/J-EK