Uusi talvilintujen laskentakausi lähestyy. Syyslaskenta alkaa 1. marraskuuta ja päättyy kuun puolivälissä. Talvilaskenta osuu joulun tienoille ja kevätlaskenta helmi-maaliskuun taitteeseen.
Erityisesti Lappiin kaivataan nyt lisää lintulaskijoita. Runsaan pihlajamarjasadon ja sulien vesistöjen myötä reiteiltä löytyy nyt poikkeuksellisen paljon lintulajeja.
– Lapin alue on laaja ja siellä laskentaverkosto on toistaiseksi varsin harva. Myös lintutiheydet ovat Lapissa alhaisia ja talvilintulajisto on melko suppeaa, joten lisäreiteille on tilausta, jotta talvilinnuista kertyisi kattavampi aineisto, kertoo Aleksi Lehikoinen Helsingin yliopistosta.
Eniten reittejä on Rovaniemen alueella. Ylitornion, Muonion, Kolarin, Sallan ja Pelkosenniemen alueella ei ole tällä hetkellä yhtään aktiivista reittiä ja Ylä-Lapissa olisi tarvetta uusille reiteille.
Aleksi Lehikoinen kannustaa myös lintuharrastuksen alkutaipaleella olevia lähtemään mukaan.
– Uuden reitin ei tarvitse olla kovinkaan pitkä. Jo muutaman kilometrin reitti on riittävä. Reitti voi yhtä hyvin kulkea teitä pitkin tai metsässä ja reitin sijainnin ja kulun voi itse päättää. Reitin voi aloittaa esimerkiksi omalta kotipihalta, sanoo Aleksi.
Ennen uuden reitin perustamista kannattaa varmistaa, ettei uusi reitti mene jonkun käynnissä olevan laskentareitin kanssa pahasti päällekkäin. Tällainen riski on tosin pieni. Viime talvena lasketut reitit löytyvät osoitteesta:
http://www.luomus.fi/talvilinnut/census.php?census=2011b
Lintulaskijat muistuttavat että, tämä syksy on ollut poikkeuksellisen lauha ja pihlajat notkuvat marjoista, joten laskentareiteille osuus todennäköisesti monia mielenkiintoisia lintulajeja.
– Talvilintujen laskenta on mainio tapa aloittaa tai uudelleen virkistää lintuharrastus. Samalla se palvelee suoraan tutkimusta ja on mitä parhainta hyötyliikuntaa, vaikka koko perheen kera, vinkkaa erikoistutkija Jukka Jokimäki Arktisesta keskuksesta ja kiittää samalla viime talven tehokkaita lintulaskijoita.
Talvilintulaskennan avulla pystytään seuraamaan lintukantojen kehitystä
Talvilintulaskennat ovat erinomainen keino selvittää elinympäristössä tapahtuvia muutoksia. Lintujen runsauden muutokset kertovat niiden elinolosuhteissa tapahtuvista muutoksista. Yksi polttavimmista aiheista on ilmaston lämpeneminen. Säännöllisten laskentojen perusteella pystytään tutkimaan miten linnusto muuttuu Lapin alueella, jos talvet muuttuvat yhä leudommiksi.
– Suomen talvilinnusto on muuttunut huomattavasti 1950-luvulta, jolloin talvilintulaskennat aloitettiin. Useat lajit ovat runsastuneet muun muassa talviruokinnan ansiosta. Sinitiaisen ja pikkuvarpusen nopea levittäytyminen läpi Suomen on ollut häikäisevää. Lajit runsastuvat ja alkavat saada jalansijaa uusilla kohteilla Lapin alueella. Riekon väheneminen talvilintulaskennoissa etenkin Keski- ja Etelä-Suomesta on puolestaan esimerkki taantuvasta lajista, kertoo erikoistutkija Jukka Jokimäki.
Talvilintulaskentojen tulospalvelu löytyy osoitteesta: www.luomus.fi/talvilinnut
Tulevan talven laskenta-ajankohdat:
-syyslaskenta; 1.-14.11.2012
-talvilaskenta; 25.12.2012-7.1.2013
-kevätlaskena; 21.2.-6.3.2013
Lisätietoja:
http://www.luomus.fi/seurannat/talvilintulaskennat/
Tutkija Aleksi Lehikoinen
Helsingin yliopisto
puh. 050-3182340
aleksi.lehikoinen@helsinki.fi
Erikoistutkija Jukka Jokimäki,
Luontoselvitys- ja YVA -palvelut, Lapin yliopiston Arktinen keskus
puh. 0400 138 802
jukka.jokimaki@ulapland.fi
Tiedote: AK/JL