Luento Yhdysvaltain rikosoikeuden ajankohtaisista teemoista
20.4.2010
Professori Christopher M. Johnson Franklin Pierce Law Centeristä Yhdysvalloista pitää keskiviikkona 21.4.2010 klo 18–20 luentosalissa 10 yleisöluennon aiheesta American Criminal Justice System.
Professori Johnson puhuu luennollaan yhdysvaltalaiseen rikosoikeuteen ja rikosprosessioikeuteen liittyvistä ajankohtaisista teemoista. Johnson toimii parhaillaan Turun yliopistossa Fulbright-luennoitsijana, ja hän saapuu Rovaniemelle Lapin yliopiston oikeustieteiden tiedekunnan ja Rovaniemen Suomi-Amerikka-seuran kutsumana.
Professori Johnson on rikosoikeuden ja rikosprosessioikeuden asiantuntija. Professorin tehtäviensä ohella hän toimii puolustusasianajajana etenkin valitusasioissa, ja hän on uransa aikana puolustanut myös kuolemaantuomittuja henkilöitä.
Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita tilaisuuteen!