Pohjoisen alueen matkailun edistämiseksi on käynnistetty projekti, jolla pyritään kehittämään matkailupalveluiden markkinointi- ja myyntitoimenpiteitä. Projektin ensimmäinen kansainvälinen tapaaminen järjestetään Ylläksellä 24.–25. huhtikuuta.
Arctic Europe -projektin konkreettiset toimenpiteet painottuvat Barentsin alueen matkailupalveluiden kehittämis-, markkinointi- ja myyntitoimenpiteiden osaamisen kehittämiseen tiiviissä yhteistyössä eri matkailuorganisaatioiden kanssa. Tarkoituksena on nostaa esille alueen ominaispiirteisiin perustuvia teemamatkailutuotteita sekä rakentaa Barentsin alueelle yhteistä myyntiviestiä "Arctic Europe" teeman kautta. Ensimmäisessä vaiheessa viestiä suunnataan erityisesti Keski-Euroopan markkinoille.
Projektin pilottikohteiden ja -yritysten yhteinen kansainvälinen tapaaminen järjestetään Ylläksellä 24.–25. huhtikuuta. Yhteisessä tapaamisessa hiotaan toimijoiden kesken teemaan liittyvää myynti - ja markkinointiosaamista käytännön toimenpiteiden kautta, hyödyntäen mm. sähköisiä jakelukanavia.
Arctic Europe -projektissa ovat mukana Suomesta pilottikohteina Levi, Ruka-Kuusamo, Meri-Lappi ja Ylläs sekä Ruotsista Boden ja Venäjältä Murmanskin alue.
Arctic Europe -projektia koordinoi Lapin yliopiston koulutus- ja kehittämispalvelut. Projekti saa rahoitusta EU:lta ja yrityksiltä.
Lisätietoja:
Tarja Tammia
Puhelin 040 721 3994
LaY/Viestintä/OT