Uutiset 2011

Mobiilipalvelut matkailussa

31.5.2011

Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan Matkailupalveluiden ja mobiiliopetuksen tutkimus- ja kehittämishanke (TravEd) järjestää Sallatunturissa matkailun mobiilipalveluita käsittelevän työpajan, joka on tarkoitettu matkailualan yrittäjille.

Työpajan tarkoituksena on tutustuttaa Itä-Lapin ja Kuusamon alueen matkailun parissa työskenteleviä erilaisiin matkailussa hyödynnettäviin mobiilipalveluihin. Työpajassa tutustutaan mm. siihen, miten sosiaalisen median mobiilipalveluja käytetään maailmalla matkailun edistämiseen.

Työpajan ideana on, että osallistujat pääsevät itse kokeilemaan esiteltäviä palveluja ja voivat näin myös omien kokemustensa kautta kysyä ja kyseenalaistaa erilaisten palvelujen hyödyntämistä omalla toimialallaan ja omassa yrityksessään.

Työpajan pääalustaja on Jukka Laitamäki New Yorkin yliopistosta. Hänen aiheenaan on mobiilit mediasovellukset USA:n matkailusektorilla ja niiden soveltuvuus Itä-Lappiin. Laitamäki on arvostettu matkailun kuluttajakäyttäytymisen ja sähköisen liiketoiminnan asiantuntija. Hänellä on mittava kokemus kansainvälisestä matkailualan strategiatyöstä, markkinoinnista ja brändäyksestä. Laitamäki on toiminut matkailualan strategisena konsulttina yli 20 maassa ja kuudella mantereella.

Työpajan muita alustajia ovat Jarmo Tanskanen, Valopi Oy:stä. Hänen aiheenaan on mobiilikoodit matkailussa ja markkinoinnissa – Infosticker palvelu. Kari Laurila ja Tommi Haakana Team Action Zone Oy:stä esittelevät mobiilin ulkoilupeli Flaghuntin.

TravEd-työpaja Sallassa 20.6.2011, kello12.00–18.00, Kylpylähotelli Revontuli, Revontulentie 2, 98900 SALLA, ravintolan kabinetti.
Ilmoittautuminen: 13.6.2011 mennessä osoitteeseen miikka.eriksson@ulapland.fi  

Lisätietoja:
Miikka Eriksson, Ph.D.
Project Manager, TravEd
Faculty of Education, Centre for Media Pedagogy
Phone +358 40 570 4303
http://travedinfo.files.wordpress.com/2011/05/traved-tyc3b6paja-sallassa.pdf

LaY/Viestintä/OT