Lapin yliopiston neuvottelukunta otti kokouksessaan 16.5.2006 tiukasti kantaa kauppatieteellisen koulutuksen puolesta. Neuvottelukunnan mukaan Lapin yliopistossa on säilytettävä jatkossakin laaja-alainen ja korkeatasoinen kauppatieteellinen koulutus.
Lapin yliopiston neuvottelukunnan mukaan Lapin työllisyys ja hyvinvointi ovat tulevaisuudessa entistä enemmän yksityisen yritystoiminnan varassa. Tuotteiden ja palveluiden kaupallistaminen on hyvinvoinnin avainkysymys. Lappiin on vaikea saada esimerkiksi myynnin ja markkinoinnin osaajia etelästä, joten on erittäin tärkeätä, että heitä koulutetaan Lapin yliopistossa myös tulevaisuudessa. Oulun yliopiston ehdotusta kauppatieteellisen alan virkojen siirtämisestä Ouluun Lapin yliopiston neuvottelukunta pitää mahdottomana.
Kauppatieteellisen alan perustaa on rakennettu Lapin yliopistoon vahvasti alueen eri toimijoiden tuella. Alueen yritykset ovat tukeneet voimakkaasti mm. laskentatoimen ja markkinoinnin professuurien perustamista Lapin yliopistoon. On tärkeätä, että Lapin yliopiston kauppatieteellisen alan koulutus on jatkossakin riittävän laaja-alaista ja korkeatasoista, jotta se voi tarjota alueelle asiantuntijoita, jotka kykenevät kokonaisvaltaiseen yritystoiminnan kehittämiseen ja johtamiseen, kannanotossa todetaan.
Riittävän laaja-alaisuuden turvaamiseksi maisteriohjelmien tulee neuvottelukunnan mukaan suuntautua matkailun liiketoimintaosaamisen ohella myös muihin yliopiston vahvuuksiin, kuten design managementin, johtamisen sekä liiketoiminnan juridiikan kysymyksiin. Lisäksi olisi tärkeätä, että yliopisto löytäisi tavan, jolla voitaisiin varmistaa riittävä liiketoimintaosaamisen sivuainetarjonta yliopiston kaikille tiedekunnille.
Neuvottelukunnan kantana on, että Lapin yliopistolla tulee olla oikeus antaa edellä kuvatussa laajuudessa kauppatieteellisen alan tutkintoja. Vain näin voidaan varmistaa koulutuksen sisällöllinen kehitys, parhaat mahdolliset opiskelijat sekä osaava henkilökunta.
Neuvottelukunta käsitteli myös Lapin korkeakouluyhteistyön kehittämistä. Työn lähtökohtana ovat opetusministeriön esittämät korkeakoulujen rakenteellisen kehittämisen periaatteet. Lapin korkeakouluyhteisön vahvistamisen tavoitteena on, että yhteisö toimii tasavertaisen kumppanuuden periaatteella tavoitteenaan laadukas korkeakoulukokonaisuus, joka rakentuu duaalimallin pohjalta, palvelee aluetta ja on myös kansainvälisesti houkutteleva.
Lapin yliopiston neuvottelukunta koostuu hallinnon ja elinkeinoelämän keskeisistä lappilaisista vaikuttajista. Neuvottelukunnan puheenjohtaja on hovioikeuden presidentti Esko Oikarinen ja varapuheenjohtaja teollisuusneuvos Antero Ikäheimo.
Lisätietoja:
Neuvottelukunnan puheenjohtaja, hovioikeuden presidentti Esko Oikarinen
Puhelin 010 364 1826
LaY/Viestintä/Olli Tiuraniemi