Taide ja muotoilu
Muotoilunäyttely Oulussa web.jpg
Teollisen muotoilun opiskelijan Kuisma Hurtigin suunnitteleman huonekalun pienoismalli.

Pohjoissuomalaiset muotoilun ja arkkitehtuurin oppilaitokset valtaavat Oulun muotoilukeskuksen

20.2.2023

Lapin yliopiston taiteiden tiedekunta on mukana pohjoissuomalaisten muotoilu- ja arkkitehtuurin oppilaitosten yhdessä toteuttamassa näyttelyssä ”Muotoutumassa – New Design from the North”. Se avautuu yleisölle perjantaina 24.2 Muotoilukeskus Protossa Oulussa.

Näyttelyssä ovat mukana Pohjois-Suomen kolme suurinta oppilaitosta: Lapin yliopiston taiteiden tiedekunta, Koulutuskuntayhtymä OSOA:n taideteollisuusalat sekä Oulun yliopiston arkkitehtuurin osasto. Yhteishaun kanssa samoihin aikoihin ajoittuvalla näyttelyllä halutaan herätellä yleisöä huomaamaan alueen monipuolinen ja korkeatasoinen koulutustarjonta.

– Pidän tärkeänä, että pohjoista muotoiluosaamista ja alan koulutusta tuodaan esille alueella. Toivottavasti yhteistyö Muotoilukeskus Proton kanssa piristää alaa ja vahvistaa sen näkyvyyttä niin suurelle yleisölle kuin opiskeluvaihtoehtoja pohtiville, kuvailee koulutuskuntayhtymä OSAO:n koulutuspäällikkö Leena-Kaisa Isotalo näyttelyn merkitystä oppilaitosten näkökulmasta.

Näyttelyssä oppilaitosten lisäksi parrasvaloihin pääsevät tulevaisuuden muotoiluosaajat, sillä näyttelykokonaisuuden keskiössä ovat oppilaiden suunnittelemat ja toteuttamat taidonnäytteet. Esillä on niin arkkitehtuurin, jalometallialan, puusepänalan, vaatetus- ja tekstiilimuotoilun kuin teollisen muotoilun oppilastöitä.

– Pohjois-Suomen muotoilijat eli Proto ry tekee merkittävää työtä alueen muotoiluosaamisen esiintuomiseksi. On tärkeää nostaa alan koulutustarjontaa esiin sekä kertoa käytännön esimerkein, millaisia tulevaisuuden tekijöitä oppilaitoksissamme kouluttautuu, korostaa Lapin yliopiston yliopisto-opettaja Milla Johansson.

Laaja alueellinen oppilaitosyhteistyö on Proto ry:lle tärkeä osa yhdistyksen toimintaa. Juuri opiskelijajäsenyyden lanseerannut yhdistys toimii näyttelyn myötä linkkinä oppilaitosten välillä ja vahvistaa Oulun ja Rovaniemen yhteyttä pohjoisina muotoilualan toimijoina.

– Yhteistyö oppilaitosten kanssa edustaa meille myös yhteiskunnallista toimintaa. Tavoitteenamme on kehittää pohjoissuomalaista muotoilua, ja näyttelyn kautta voimme tuoda nuorille tietoa erilaisista luovien alojen ammateista, toteaa Proto ry:n toiminnanjohtaja Hanna Rauma.

Muotoutumassa – New Design from the North -näyttely on avoinna yleisölle Muotoilukeskus Protossa 24.2.–25.3.2023 keskuksen aukioloaikoina. Avajaisia vietetään torstaina 23.2. klo 17–19. Viimeisellä esilläoloviikolla. Lapin yliopiston osasto siirtyy Rovaniemelle osaksi Arctic Design Weekin ohjelmaa. Osaston tilalle avautuu satelliittitapahtuma, jossa pääsee kurkistamaan muotoiluviikolla esillä olevaan näyttelyyn.

Lisätietoja:

Milla Johansson, milla.johansson(at)ulapland.fi, +358 40 4828 278