Ilmoittautumisaika avoimen yliopiston syyslukukauden opintoihin päättyy elokuun lopussa. Tarjonnasta löytyy perinteisiä, mutta myös uusia opintokokonaisuuksia.
Avoimessa yliopistossa on tarjolla taiteiden tiedekunnasta taidehistorian ja vaatetusalan opintoja. Taidehistoriasta voi opiskella 25 opintopisteen laajuisia perusopintoja, jotka kestävät tästä syksystä kevääseen 2007. Perusopinnot suorittaneille on tarjolla taidehistorian aineopintoja, joissa opiskelijoilla on vapaus valita pakollisten 15 opintopisteen jälkeen loput 20 opintopistettä eri aihealueilta oman mielenkiintonsa mukaan.
Vaatetusalan perusopinnoista avoimessa yliopistossa on tarjolla yhdeksän opintopisteen laajuinen malli- ja muotostudio -opintokokonaisuus, joka antaa perustiedot naisten sisävaatteiden kaavoituksesta. Opinnot sisältävät 48 luentotuntia ja 60 harjoitustuntia. Itsenäiseen työskentelyyn kuluu noin 130 tuntia. Kurssilla perehdytään kaavoitusjärjestelmään ja naisten vaatteiden mitoitukseen. Kurssi soveltuu hyvin vaatetusalalle aikoville tai ompelua harrastaville ihmisille.
Opetustarjontaan voi tutustua osoitteessa www.ulapland.fi/avoin Opintoihin haetaan hakulomakkeella, jonka voi tilata avoimen yliopiston toimistosta tai tulostaa avoimen yliopiston verkkosivuilta. Hakuaika syksyn opintoihin päättyy 31.8.2006.
Lisätietoja:
Koulutussuunnittelija Riitta Kojo
Puhelin 016 341 2977
Avoimen yliopiston toimisto
Puhelin 016 341 2952
LaY/Viestintä/OT