Yksityiskohta näyttelyjulisteesta. Juliste: Sara Korkala
Valo- ja Katve-gallerioissa Arktikumissa avautuu Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan henkilökunnan XXX-yhteisnäyttely. Näyttelyllä juhlistetaan jo kolmella vuosikymmenellä toiminutta Lapin yliopiston taiteiden tiedekuntaa. Näyttelyyn osallistuu 23 taiteilijaa ja esillä on yli 30 yksittäistä taideteosta tai teossarjaa. Näyttelyyn on vapaa pääsy Arktikumin aukioloaikoina 20.8.–11.10.2020. Tervetuloa!
Näyttelyn teokset edustavat pitkälti perinteisiä kuvataiteen lajeja, kuten kuvanveistoa, valokuvaa, piirustusta ja maalausta, mutta esillä on myös uudempia taiteenlajeja, kuten installaatioita ja mediataidetta. Taideteollisuus ja muotoilu ovat myös edustettuina.
Näyttelyn teema nivoutuu kolmea vuosikymmentä merkitsevään lukuun XXX, jonka jokainen tekijä sai nivoa ja tulkita vapaasti tekemiseensä. Taiteiden tiedekunta perustettiin elokuussa 1990. Mitä kaikkea kolmeen vuosikymmeneen mahtuukaan? Näkyykö jo nostalgiselta tuntuva 1990-luku näyttelyn teoksissa?

Vaatetussuunnittelun professori Ana Nuutinen ja plastisen sommittelun lehtori Tom Engblom ripustamassa teoksiaan ennen näyttelyn avautumista. Kuva: Leila Lipiäinen

Valokuvauksen yliopisto-opettaja Pirjo Puurunen teostensa äärellä. Kuva: Leila Lipiäinen
Näyttely jatkaa jo vuosittaiseksi muodostunutta taiteiden tiedekunnan henkilökunnan osaamista esittelevää perinnettä. Henkilökunnan näyttelyt avaavat yleisölle monipuolisesti taiteiden tiedekunnan taiteen, tutkimuksen ja muotoilun laajuutta sekä antavat mahdollisuuden myös opiskelijoille ja henkilökunnalle nähdä minkälaisten taiteellisten kysymysten kanssa opettajat, lehtorit ja professorit askaroivat.
Näyttelyn kuraattorina toimii pitkän linjan galleristi Hannele Nyman, joka tunnetaan työstään taiteilijoiden ja muotoilijoiden parissa myös kirjoittajana ja kuvatoimittajana.
Viimeiset 14 vuotta hän toimi Helsingin Taiteilijaseurassa, sitä ennen Arabian museossa ja vuoden alusta helsinkiläisen Galleria Dueton toisena galleristina. Päivätyön ohessa aktiivisesti kulkeneet kirja-, kirjoitus- ja tutkimusprojektit ovat liittyneet kulttuurihistoriaan, muotoiluhistoriaan ja taiteilijoihin.

Näyttelyn kuraattori Hannele Nyman ja kuvataiteen professori Kalle Lampela. Kuva: Leila Lipiäinen
Taiteiden tiedekunnan näyttelyyn osallistuvat Elisa Alaluusua, Tom Engblom, Tuija Hautala-Hirvioja, Mirja Hiltunen, Michael Marnin Jacobs, Timo Jokela, Anu Jormalainen, Ritva Jääskeläinen, Anssi Korpela, Kalle Lampela, Leila Lipiäinen, Esa Meltaus, Satu Miettinen, Jari Mikkola, Ana Nuutinen, Johanna Oksanen, Heidi Pietarinen, Pirjo Puurunen, Piia Pyrstöjärvi, Jari Rinne, Eija Timonen, Susanna Vuorjoki ja Marja Ylioinas.
Taiteiden tiedekunnan näyttelyihin on aina vapaa pääsy, tervetuloa!

Juliste: Sara Korkala
XXX – Taiteiden tiedekunta 30 vuotta
20.8.–11.10.2020
Galleriat Valo ja Katve 1 ja 2
Arktikum, Pohjoisranta 4, Rovaniemi
Avoinna: ti-pe 10–17, la-su 10–16, ma suljettu.
Tutustu näyttelyyn: sähköinen katalogi.
Lisätietoja:
Näyttelytoiminnan yliopisto-opettaja Leila Lipiäinen, leila.lipiainen(at)ulapland.fi
LY / TTK / LP