Taide ja muotoilu
essi-seppala_550px.jpg
Essi Seppälä: Isän sylissä. 2019. Akryyli kankaalle, 110 x 160 cm.

Taiteiden tiedekunnan F-talon gallerioissa mennään kohti kevättä seitsemän uuden näyttelyn voimin

4.4.2019

Uudet näyttelyt avautuvat taiteiden tiedekunnan F-talon gallerioissa maanantai-iltana 8. huhtikuuta. Essi Seppälä tarkastelee muotokuvamaalausten kautta kristityn identiteettiä nykypäivän Suomessa Galleria Seinässä. Valokuvauksen työpajakurssin monipuolista satoa on esillä Galleria Hämärässä. Siiri Koposen keramiikkateokset Galleria Kilossa heijastavat muistoja menneiltä kesiltä. Marika Kavakan osallistavaan ja voimauttavaan tilakokemukseen tähtäävä installaatioteos on koettavana Galleria Lyhdyssä. Hilja Paloniemen valokuvanäyttely Galleria Kajossa käsittelee inhimillistä tarvetta viettää aikaa itsekseen ja hiljaisuudessa. Henna Harmoinen pohtii puolestaan inspiraatiota ja sen puuttumista eri näkökulmista valokuvissaan Galleria Kellarissa. Lisäksi DecoChrom Horisontti 2020 -tutkimusprojektin puitteissa toteutettua vuorovaikutteista grafiikkaa on nähtävillä Galleria Kopiossa. Tervetuloa avajaisiin maanantaina 8.4. klo 18!


Galleria Seinä

Essi Seppälä:
My Identity in Christ
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 1. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


essi-seppala_web2.jpg
Essi Seppälä: Kallisarvoinen. 2019. Akryyyli kankaalle, 110 x 80 cm.


My Identity in Christ sukeltaa muotokuvien kautta kristityn identiteettiin nykypäivän Suomessa. Essi Seppälän kookkaat maalaukset ovat väläyksiä hetkistä ja tunnelmista elämän arjessa.

Näyttely on syntynyt Seppälän omien pohdintojen sekä teoksissa esiintyvien henkilöiden yhteisten keskusteluiden pohjalta. Idean näyttelyyn Seppälä on saanut viime aikaisista keskusteluista vaukumukseen ja identiteettiin liittyen.

Tekniikkana Seppälä käyttää akryylia kankaalle. Hänen ilmaisulleen tyypillisiä ovat isot maalaukset ja ihmisen kuvaaminen. Hänen maalauksensa keskiössä on tunnelman tavoittaminen ja värit.

Lisätietoja:
Essi Seppälä
+358 41 502 5987
essi.seppala(at)gmail.com



Galleria Hämärä

VARIAATIOITA
– Valokuvauksen työpajakurssin satoa
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 1. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


variaatioita_web1.jpg
Salli Ilmanen: teos Polkuja-sarjasta. 2019. Digitaalinen vedos filmistä, 95 x 60 cm.


Valokuvauksen työpajakurssi on kuluneen syksyn ja kevään aikana ottanut ja käsitellyt valokuvia, joista on esillä monipuolinen katsaus taiteiden tiedekunnan galleria Hämärässä.

Kurssilla on käyty läpi valokuvauksen tekniikoita analogisesta digitaaliseen, sekä tehty nostalgisia syanotypioita. Kuvia on myös värjätty ja vedostettu kokeellisesti eri materiaaleille.

Haasteellisimpana tekniikkana kurssilla kasvatettiin petrimaljoissa hiivagrammeja, joihin valotettujen kuvien oli tarkoitus ilmestyä kasvustoon. VARIAATIOITA esittelee edustavimmat otokset ja yllätyksellisimmät kokeilut, joihin valokuva taidemuotona taipuu.

Lisätietoja:
Valokuvauksen yliopisto-opettaja Pirjo Puurunen
pirjo.puurunen(at)ulapland.fi



Galleria Kilo

Siiri Koponen:
Kesämuistoja
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 1. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


siiri-koponen_web.jpg
Siiri Koponen: yksityiskohta teoksesta Rapu, jota en saanut kiinni. 2018. Keramiikka.


Kesämuistoja -näyttely on silmänräpäyksiä, unohtumattomia hetkiä ja auringon lämmittämiä kosketuksia elämäni kesistä. Lapsuudesta viime kesään ja ehkä tulevaankin, Siiri Koponen kertoo.

Teokset ovat mustasta ja valkoisesta savesta kaulittuja, puhkeamattomia muistojen saippuakuplia. Työskentelyprosessi on ollut pieni tutkimusmatka taiteilijan mieleen, muistojen merkitykseen ja unohtamiseen.

Koponen on etsinyt materiaalista itselleen luontaista ilmaisutapaa. Työskentely on ollut spontaania ja kokeilullista, mikä näkyy myös lopputuloksessa. Teoksista syntyi kahdentoista kappaleen sattumien sarja, jossa yhdistellään keramiikkaa ja valoa.

Lisätietoa:
Siiri Koponen
+358 50 456 7394
sikopone(at)ulapland.fi



Galleria Lyhty

Marika Kavakka:
Oma Tila
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 1. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


marika-kavakka_web.jpg
Kuva: Marika Kavakka


Miltä tuntuisi tila, joka on suunniteltu juuri sitä varten, että voisit käydä olemassa siellä hetken itseksesi? Galleria Lyhtyyn avautuu osallistava ja voimauttavan tilakokemuksen tutkimiseen pohjautuva Oma Tila -installaatio, joka tarjoaa rauhallisen hetken lisäksi mahdollisuuden läsnäolon kokemiselle tilaan asetettujen luovuutta herättelevien harjoitusten kautta.

Marika Kavakka on luovaa harmoniaa etsivä sisustus- ja tekstiilimuotoilun maisteriopiskelija, joka omassa taiteellisessa suunnittelutyössään pyrkii keskittymään ihmisen henkisen hyvinvoinnin lisäämiseen. Hän tutkii taiteen ja muotoilun mahdollisuuksia luodakseen moniaistista ja runollista kauneutta ihmisen ja ympäristön välille. Kavakka on alun perin kotoisin Sodankylästä ja lappilaisuus näkyy hänen arvoissaan, jotka ohjaavat myös suunnittelua.

Kavakka on suunnitellut installaation taiteellisena osana pro gradu -tutkielmaansa, jossa hän tutkii mahdollisuutta luoda tiloja, jotka voisivat toimia voimaannuttavina ja läsnäolon tunnetta lisäävinä. Oma Tila on tarkoitettu koettavaksi yhdelle kävijälle kerrallaan, ja tilan herättämistä ajatuksista voi jättää tutkimuksessa mahdollisesti hyödynnettäviä kommentteja anonyymisti.

Lisätietoa:
Marika Kavakka
makavakk(at)ulapland.fi



Galleria Kajo

Hilja Paloniemi:
Metsänpeitto
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 4. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8¬–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu


hilja-paloniemi_web3.jpg
Hilja Paloniemi: Äänetön. 2019. Pinnakkaisvedoksesta suurennettu valokuvatuloste.


Hilja Paloniemen valokuvanäyttely käsittelee inhimillistä tarvetta viettää toisinaan aikaa itsekseen ja hiljaisuudessa. Kuljeskellen rannalla tai metsässä aistit avoinna katsellen sen yksityiskohtia: aaltojen hiomia ajopuun paloja, roudan halkomia kiviä ja ajan syömiä kelottuneita oksia. Luonnosta löytyy piilo, johon vetäytyminen vapauttaa vastuista, velvollisuuksista ja rooleista.

Suomalaisen uskomusperinteen mukaan metsä pystyy lumoamaan ihmisen peittoonsa. Tilaan, jossa aika pysähtyy, äänet hiljenevät ja kulkija muuttuu näkymättömäksi, kuin sulautuen osaksi luontoa.

Näyttely käsittelee metsänpeittoa mielentilana. Kuvissa visualisoidaan oman ajan ja tilan, sekä hiljaisuuden tunnelmaa. Luonto näyttäytyy kuvissa sieltä poimittujen elementtien kautta. Niitä on kuvattu muotokuvamaisesti korostaen niiden yksityiskohtia ja hiljaista kauneutta.

Näyttelyn kuvat on otettu palkkikameralla käyttäen negatiivina kuituvalokuvapaperia. Negatiiveista tehdyt pinnakkaisvedokset on suurennettu valokuvatulosteiksi.

Hilja Paloniemi on opintojaan viimeistelevä graafisen suunnittelun opiskelija. Näyttely on hänen valokuvauksen sivuaineensa loppuproduktio.

Lisätietoja:
Hilja Paloniemi
hiljakatariina(at)gmail.com
Portfolio



Galleria Kellari

Henna Harmoinen:
Suuri illuusioni
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, K-kerros, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


henna-harmoinen_web.jpg
Henna Harmoinen: otos kuvasarjasta Tässäkö kaikki?, 2019.


Suuri illuusioni -näyttelyssä esillä on valokuvasarjoja, jotka pohtivat inspiraatiota ja erityisesti sen puuttumista monesta eri näkökulmasta.

Näyttely on osa Henna Harmoisen taiteellista syventävää produktiota. Produktion aikana hänen tavoitteenaan oli käsitellä ongelmaa, joka on varmasti jokaiselle luovan alan toimijalle tuttu: miten kadonneen inspiraation voi löytää uudelleen?

– Olen valokuvannut aktiivisesti 7-vuotiaasta lähtien, jolloin sain ensimmäisen oman kamerani. Kuitenkin viimeisen vuoden aikana olen tarttunut kameraan todella harvoin, ainoastaan vain silloin kun on todella ollut pakko, Harmoinen luonnehtii.

– Miten tästä minulle rakkaasta asiasta tulikin yhtäkkiä vain raskas taakka? Onko puuttuvaa inspiraatiota ja paloa valokuvaukseen mahdollista löytää vielä uudelleen?

Näyttely esittelee inspiraation etsimisprosessia erilaisin valokuvasarjoin. Taiteilija ei ole halunnut rajata kuvasarjojen aihepiiriä tai tyyliä millään tavoin, jotta puuttuva inspiraatio saisi prosessin aikana kehittyä vapaasti.

Lisätietoja:
Henna Harmoinen
hharmoin(at)ulapland.fi
+358 40 569 8425



Galleria Kopio

Dynaamiset pinnat
9. – 25.4.2019
Avajaiset maanantaina 8.4.2019 klo 18–19.30

F-talo, 1. krs, Lapin yliopisto, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi
Avoinna: ma-pe klo 8–20, la klo 9–16, sunnuntaisin ja arkipyhinä suljettu.


decochrom_web.jpg
Ashley Colleyn vuorovaikutteinen Reindeer Race -taulu on osa Dynaamiset pinnat -näyttelyä.


Dynaamiset pinnat -näyttely esittelee vuorovaikutteisen grafiikan mahdollisuuksia erilaisissa muotoilutuotteissa. Vuorovaikutteisissa töissä on käytetty elektrokromaattisia näyttöjä, joita voidaan printata erilaisille pinnoille. Kehitteillä oleva näyttöteknologia avaa uusia mahdollisuuksia sekä tuotemuotoilulle että käsi- ja taideteollisuudelle.

Näyttelyn töissä dynaamisia visuaalisia elementtejä on upotettu muun muassa tauluihin, sisustustuotteisiin ja vaatteisiin. Näyttely on osa EU:n rahoittamaa DecoChrom Horisontti 2020 -tutkimusprojektia, jota johtaa teollisen muotoilun professori Jonna Häkkilä taiteiden tiedekunnasta. Esillä on useiden muotoilijoiden yksin ja ryhmissä tekemiä töitä.

Lisätietoja:
Teollisen muotoilun professori Jonna Häkkilä
jonna.hakkila(at)ulapland.fi



LY / TTK / LP