Uutiset 2012

Taiteiden tiedekunnan gallerioiden uudet näyttelyt

20.4.2012

Taiteiden tiedekunnan uusissa näyttelyissä pohditaan perhevalokuvia ja niihin liittyviä tarinoita, tarkastellaan olemisen mielekkyyttä, muotoja ja voimia, tulkitaan Karl Jungin arkkityyppejä sekä pohditaan arjen äänimaisemaa.

Galleria Kajo 1

Virve Viita
Keitä olimme I Who we were

Virve Viidan maalausten innoittajina ovat vanhat perhevalokuvat ja niihin liittyvät tarinat.

– Merkitsen pienen palan elämää kankaalle leikitellen ajalla ja katoavaisuudella, sillä osa kuvaamistani henkilöistä, asioista ja jopa maisemista on aikaa sitten hyvästelty. Samalla tavalla lapsuus- ja nuoruusaika ovat kadotettavissa, mutta muistelmien avulla ne pysyvät elossa, Viita sanoo.

Galleria Kajo 1

Paul Menard
Who We Are

Paul Menard pysähtyy töissään ihmettelemään, miksi me teemme juuri sitä, mitä teemme ja miksi me näemme maailman juuri tietyllä tavalla.

Menardin tavoitteena on saada ihmiset pohtimaan paikkaansa maailmassa ja sitä, kuinka ympäröivää maailmaa tulkitaan. Hän kehottaa myös pohtimaan sitä, mitä pidetään normaalina.

Töissään Menard tulkitsee uudelleen Karl Jungin arkkityyppejä. Esillä on neljä öljyvärimaalausta, joista jokainen perustuu yhteen Jungin arkkityyppiin. Arkkityypit hän tuo esille muotokuvien kautta. Myös värit ja teosten rakenne koukuttavat katsojan pohtimaan teosten sanomaa. Katsojat voivat kertoa kokemuksistaan näyttelytilassa olevalle seinäpaperille, joka myös tulee osaksi näyttelyä.

Galleria Kajo 2

Annariikka Qvist
Mielekkyyksiä

Annariikka Qvist tarkastelee maalauksissaan oman olemisensa mielekkyyttä, muotoja ja voimia. Hän pohtii, mistä kumpuaa mielen energia ja milloin se katoaa sekä miten sopeutua muuttuviin tunnetiloihin. Qvist pohtii, miten löytää paikka sisäisessä – toisinaan mielettömässä – maailmassa.

– Maalauksissani olen jäljittänyt mielen siirtymiä, niitä liikahduksia ja kevyitä hetkiä, jolloin voima, toivo ja rohkeus syrjäyttävät heikkouden, riittämättömyyden ja pelon tunteet, Qvist sanoo.

Qvistin työt muotoutuvat maalausprosessin aikana ja sen edetessä. Hän aloittaa työskentelyn aina suunnitelmalla, joka yleensä menee pieleen. Sen jälkeen maalaaminen onkin hänelle jonkinlaista päämäärätietoista improvisaatiota.

– Työskentelyssäni keskeisiä ovat värit ja väriyhdistelmät, jotka yleensä tuottavat sekä suurinta henkilökohtaista iloa että tuskaa, Qvist sanoo.

Galleria Kajo 3

Juulia Saarikoski
Kylmät todistajat / The Cold Witnesses

Juulia Saarikoski pohtii installaatiossaan arjen äänimaisemaa. Saarikosken mukaan arjen äänet ovat itsestäänselvä osa kodin äänimaisemaa. Äänet voivat kuitenkin muuttua varsin omaperäisiksi ja omituisiksi, kun niitä ryhtyy kuuntelemaan tarkemmin. Saarikosken installaatiossa puheenvuoron saavat keittiöiden kylmäkoneet, joiden narahduksia, vinkunaa ja korinaa hän äänitti Rovaniemeläisissä kodeissa.

Gallerioiden näyttelyt ovat esillä 23.4.–10.5. välisen ajan.
Lapin yliopisto, Taiteiden tiedekunta, Rotko
Siljotie 2, 96100 ROVANIEMI

Aukioloajat:
Ma–pe 07.30–19.00, la 08.00–15.00, su ja arkipyhinä suljettu