Yliopistoyhteisö
Uutinen, kuvituskuva 1

Törhösen väitöskirjaprosessin seuraavat vaiheet

8.11.2023

Julkisuudessa ja yliopistoyhteisössä keskustelua herättänyt Lauri Törhösen väitöskirjaprosessi on vielä kesken, ja päätöksen väitöskirjan hyväksymisestä tai hylkäämisestä tekee aiemmin ilmoitetulla aikataululla Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan tiedekuntaneuvosto.

Päätös tehdään päätöshetkellä käytettävissä olevien tietojen pohjalta. Tiedekuntaneuvosto tarkastelee kokouksessaan osana kokonaisuutta myös väitöskirjan muotoa, koska on käynyt ilmi, että asiasta on epäselvyyttä.

Yliopisto on vastaanottanut kaksi Hyvän tieteellisen käytännön (HTK) loukkausilmoitusta. Prosessia hoidetaan yliopistolla TENK:n ohjeiden mukaisesti.

Yliopisto käynnistää HTK-epäilyihin liittyvän esiselvityksen. Siinä selvitetään, onko ilmoituksessa kuvatuissa tapauksissa rikottu tutkimuseettisen neuvottelukunnan määrittelemiä Hyvän tieteellisen käytännön ohjeita. Esiselvityksen pohjalta ratkaistaan, käynnistetäänkö varsinainen tutkimus.

Hoidamme prosessit asianmukaisesti, ja odotamme niiden valmistumista.

Lisätietoja:

Satu Miettinen
Taiteiden tiedekunnan dekaani
+358 40 484 4367
satu.miettinen@ulapland.fi

Aiempi uutinen asiasta: Törhösen väitöskirjan käsittelyn eteneminen