Uutiset 2011

Vuoden Luontokuvat 2010 esillä Arktisessa tiedekeskuksessa Arktikumissa

18.3.2011

Viime vuoden parhaimmat suomalaiset luontokuvat ovat esillä 14.3.–17.4.2011 Rovaniemellä Lapin yliopiston Arktisen keskuksen tiedekeskusnäyttelyssä Arktikumissa.

Näyttelyssä on esillä mm. vuoden 2010 luontokuvaksi valittu espoolaisen Pekka Tuurin kasvikuva Kohti valoa. Tuurin valokuva on siitä poikkeuksellinen, että ensimmäisen kerran Vuoden Luontokuva -kilpailun 30-vuotisessa historiassa voiton vei veden pinnan alta otettu kuva.

Läpi Suomen kiertävässä näyttelyssä on esillä yhteensä 40 Vuoden Luontokuva 2010 -kilpailussa menestynyttä kuvaa: sarjavoittajat sekä toisen palkinnon saavuttaneet ja kunniamaininnalla palkitut valokuvat.

Näyttely on esillä 14.3.–17.4.2011 Rovaniemellä Lapin yliopiston Arktisen keskuksen tiedekeskusnäyttelyssä Arktikumissa. Lämpimästi tervetuloa!

Lisätietoja:
Näyttelyn tekninen muotoilija Anna Hyvönen, anna.hyvonen(at)ulapland.fi