Saamelaiskasvatuksesta ja sen erityispiirteistä on julkaistu kansainvälinen pioneeriteos. Kyseessä on erityisasiantuntija, amanuenssi Pigga Keskitalon, professori Kaarina Määtän ja erityisasiantuntija Satu Uusiauttin kirjoittama englanninkielinen teos Sámi Education. Kirja käsittelee saamenpedagogiikkaa, saamelaiskasvatuksen kehittämistä sekä saamelaiskoulutuksen haasteita. Se on samalla avaus aikamme koulun kehittämiseen siten, että saamenpedagogiikka tulisi arvostetuksi myös käytännön koulutusratkaisuissa aina varhaisopetuksesta aikuiskoulutukseen.
Sámi Education tuo uuden lisän alkuperäiskansojen ja monikulttuurisen kasvatuksen erityispiirteisiin. Teos nostaa esiin saamelaisten, Euroopan unionin ainoan alkuperäiskansan, koulutuksellisen aseman ja opetuksen kehittämishaasteet: Miten turvata alkuperäiskansojen ja vähemmistökielisten oppilaiden koulutuksellinen tasa-arvo? Miten rakentaa opetus siten, että se vahvistaa ja turvaa saamen kielen sekä kulttuurin tulevaisuuden? Miten tukea yhteisöllisesti opettajien ja kasvattajien sekä opettajankouluttajien työtä pohjoisen monikulttuurisissa tilanteissa? Muiden muassa näihin kysymyksiin Keskitalo, Määttä ja Uusiautti hakevat kirjassaan vastauksia.
Kirja tuo esille, kuinka saamen kieli on opetuksen keskiössä. Kuitenkin sen varaan rakentuva opetuksen kehittäminen on Suomessa vielä hyvin keskeneräistä. Kirjassa tarkastellaan saamelaiskoulutuksen historiaa, saamentutkimusta ja sen menetelmiä, erityisesti koulututkimuksen eettisiä kysymyksiä. Keskeisiä kirjan sisältöjä ovat saamelaiskasvatuksen kulttuuriset ja kielelliset erityispiirteet sekä niiden varaan rakentuvat opetukselliset mallit sekä työkalut opetuksen muuttamiseksi ja kehittämiseksi. Kirjan viimeisessä luvussa luodaan myös tulevaisuuden saamelaiskoulutuksen malli – toivekoulu, joka vastaa saamelaisopetuksen asiantuntijoiden käsityksiä monikulttuurisen saamelaiskoulun arvostetusta asemasta.
Kirjoittajat haluavat teoksellaan käynnistää keskustelun saamelaisoppilaiden ja -opetuksen asemasta. Heidän tavoitteenaan on myös osaltaan vaikuttaa opetusta koskevaan päätöksentekoon sekä vahvistaa saamenpedagogiikan tutkimusta ja edistää saamelaiskoulutuksen aktiivisten toteuttajien kuulemista. Kirjoittajien mukaan koulutuksen toteuttajien, kehittäjien, tutkijoiden ja päätöksentekijöiden yhteistyötä tulee tiivistää. Se onkin erityisen ajankohtaista juuri nyt, kun Suomessa valmistellaan opetussuunitelmauudistusta vuodelle 2016.
Lisätietoja:
Erityisasiantuntija, 1.amanuenssi Pigga Keskitalo, Sámi allaskuvla – Sámi University College
P: 040 419 7175
pigga.keskitalo(at)gmail.com
Professori Kaarina Määttä, Lapin yliopisto
P: 0400 696 480
kaarina.maatta(at)ulapland.fi
Erityisasiantuntija, Satu Uusiautti, Lapin yliopisto
P: 040 484 4167
satu(at)uusiautti.fi
LaY/Viestintä/RJ