Uutiset 2013

Erika Sarivaara palkittiin

24.5.2013

Saamelainen korkeakoulu on myöntänyt vuoden 2012 Israel Ruong -palkinnon kasvatustieteen tohtori Erika Sarivaaralle saamen kielen tutkimuksen edistämisestä. Stipendin suuruus on 20 000 Norjan kruunua.

Kasvatustieteiden tohtori Erika Katjaana Sarivaara (s. 1976 Posiolla) on tutkinut saamen kielen elvytystä. Hän väitteli Lapin yliopistossa kesäkuussa vuonna 2012 aiheesta Statuksettomat saamelaiset. Paikantumisia saamelaisuuden rajoilla. Sarivaaran tutkimus avaa tuoreita näkökulmia kielenelvytyksestä ja saamelaisuuden rajoista. Hän teki väitöskirjansa Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnassa ohjaajanaan professori Kaarina Määttä. Israel Ruong -palkinnon saa nyt ensimmäistä kertaa Lapin yliopistossa väitellyt tutkija.

Sarivaara on toiminut Saamelaisessa korkeakoulussa vuosina 2005–2006 kasvatustieteiden lehtorina ja vuosina 2007–2012 tohtoristipendiaattina. Hän on suorittanut kasvatustieteiden maisterin tutkinnon Lapin yliopistossa vuonna 2001, ja kansainvälisen Master of Indigenous Studies vuonna 2005 Tromssan yliopistossa. Sarivaara on julkaissut useita tieteellisiä artikkeleita. Työn alla on kokoomateos Kuka on saamelainen ja mitä on saamelaisuus – ennen ja tänään?. Tällä hetkellä hän työskentelee Norjan saamelaiskäräjillä erityispedagogiikan asiantuntijana.

Johan Israel Ruong (1903–1985) oli saamelainen kielentutkija ja saamen kielten puolesta puhuja. Palkinto jaetaan joka toinen vuosi ja sen tarkoituksena on edistää saamentutkimusta erityisesti niillä tutkimusaloilla, joita Ruong painotti tutkimuksessaan. Palkinto on jaettu 19 kertaa vuodesta 1985 lähtien. Se myönnetään joka toinen vuosi. Aiemmin palkinto on myönnetty mm. professori Veli-Pekka Lehtolalle (1997), filosofian tohtori Marja-Liisa Olthuisille (1999) ja professori Ole Henrik Maggalle (1985).

Lisätietoja:
Erika Sarivaara
Palkinnon voittaja, tutkija, KT
Puhelin 045-1241656
Erika.sarivaara@gmail.com
Jelena Porsanger
Saamelainen korkeakoulu, rehtori
Jelena.porsanger@samiskhs.no