Uutiset 2014

E-LOCAL mahdollistaa kielten opiskelua verkossa

13.11.2014

E-LOCAL – Electronically Learning Other Cultures and Languages – on kokoelma kuuden eri kielen verkkokursseja. Kielivalikoimaan kuuluvat hollanti, italia, puola, portugali, suomi ja unkari. Paikalliseen kulttuuriin liittyvää materiaalia on myös runsaasti.

E-LOCAL-verkkokurssit ovat alkeistason kursseja, eli niiden eurooppalaisen viitekehyksen taso on A1. Verkkoalustalla oppimisen tukikieli on englanti.

Koska E-LOCAL on tuotettu EU-rahoitteisessa hankkeessa, se on maksuton kielenoppimisen materiaalipankki. Suomessa E-LOCAL-verkkokursseja tarjoaa Lapin yliopiston kielikeskus yhteistyössä Lapin korkeakoulukonsernin kanssa. Opiskelijat ja henkilökunta Lapin korkeakoulukonsernissa käyttävät jo E-LOCAL-materiaaleja kielen oppimiseen ja kieltenopettajat käyttävät materiaaleja opetuksessaankin. Myös Lapin yliopiston ja korkeakoulukonsernin ulkopuoliset henkilöt voivat kirjautua oppimisalustalle luotuaan itselleen käyttäjätunnuksen ja salasanan.

E-LOCAL-verkkokurssin suorittamisesta ei tällä hetkellä saa opintopisteitä eikä todistusta: E-LOCAL on tarkoitettu itsenäiseen opiskeluun kielistä ja kulttuureista kiinnostuneille henkilöille sekä tukimateriaaliksi kieltenopettajille.

E-LOCAL-hanke palkittiin vuonna 2012 kielihankkeiden eurooppalaisella laatuleimalla (the European Language Label).