Uutiset 2014

Japani-Suomi yhteistyötä vaatetussuunnittelussa

30.10.2014

Jo perinteeksi muodostunut Japani–Suomi -työpaja järjestetään kuudetta kertaa Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnassa vaatetusalan koulutuksen vetämänä. Työpaja järjestetään Lapin yliopistolla 3.11.–6.11.2014 ja joulukuussa Yamaguchi Prefectural yliopistolla Japanissa.

Työpajaan osallistuvat japanilaiset ja suomalaiset vaatetusalan opiskelijat, jotka ideoivat, suunnittelevat ja toteuttavat työpajan kuluessa molempien kulttuurien innoittamana vaatetustuotteita, joiden materiaaleissa näkyvät selkeästi molempien maiden perinteet. Työpajan keskeisinä teemoina ovat olleet alusta lähtien kestävä kehitys, ekologisuus, innovatiivisuus ja traditiot.

Tänä vuonna työpajan pääteemana toimii ”East Meets Arctic”, jonka puitteissa tuotteiden kohderyhmänä ovat isoäidit ja lastenlapset, joille suunnitellaan kylmän ilmaston ulkovaatteita. Työpajaan osallistuu myös kansainvälisiä vaihto-opiskelijoita Koreasta, Venäjältä ja Alankomaista.

Uutiskuva_mb_kuvakollaasi.jpg

Poikkeuksellista tämän vuoden työskentelyssä on työpajan jatkaminen joulukuussa Yamaguchissa. Opettajat ja suomalaiset opiskelijat matkustavat Japaniin viimeistelemään työpajaa ja jatkamaan käyttäjäkeskeistä tutkimusta Japanissa.

Lisätietoja:
Marjatta Heikkilä-Rastas
Muodin ja vaatetuksen professori
Lapin yliopisto, taiteiden tiedekunta
Puhelin 040 484 4371
Sähköposti: marjatta.heikkila-rastas (at) ulapland.fi

LaY/Viestintä/OT