Uutiset 2014

Koulutusta hyvinvointialojen naisyrittäjiksi aikoville

14.2.2014

Lapin yliopiston koulutus ja kehittämispalveluissa on käynnissä Hyvinvointialan naisyrittäjyyttä Lappiin -hanke, joka on suunnattu erityisesti hyvinvointialan naisyrittäjille ja sellaisiksi aikoville.

Suunnittelija Piia Kilpimaa Lapin yliopiston koulutus- ja kehittämispalveluista kertoo, että viime vuoden elokuussa käynnistyneen hankkeen tarkoituksena on turvata laadukkaan yritystoiminnan toteutuminen Lapin kunnissa myös tulevaisuudessa. Erityisesti hankkeessa keskitytään siihen, että laadukkaat hyvinvointialan palvelut saataisiin tuotettua kuntalaisille jatkossakin naisyrittäjien verkostoitumisen avulla.

– Hanke on suunnattu Lapin hyvinvointialan naisyrittäjille ja sellaisiksi aikoville. Kuitenkin niin että hyvinvointiala nähdään laajana kokonaisuutena, Kilpimaa sanoo.

Kilpimaan mukaan hankkeen tarkoituksena on saada osaajat tarjoamaan myös yhteisiä palveluita verkostoitumisen avulla. Yrittäjiä haastatellaan kolmella eri hankepaikkakunnalla: Kittilässä, Kemijärvellä ja Sodankylässä. Haastatteluilla kartoitetaan Lapin kuntien tulevaisuuden palvelutarpeita ja suunnitelmia palveluiden toteuttamiseksi laadukkaasti myös tulevaisuudessa.

– Yhtenä tärkeänä elementtinä hankkeessa ovat työpajat, joissa sekä yrittäjät että kunnan päättävissä elimissä työskentelevät pääsevät verkostoitumaan, Kilpimaa sanoo.

Osallistujien määrää työpajoissa ei haluta rajata, vaan kaikki yrittäjyydestä kiinnostuneet ovat tervetulleita osallistumaan. Yhtenä keskeisenä tavoitteena on rakentaa kerätyn tiedon pohjalta uusi koulutus- ja kehittämishanke seuraavalle ohjelmakaudelle.

Kilpimaa uskoo, että yrittäjälle jää hankkeen päätyttyä uusia eväitä ja ideoita oman liiketoimintansa ja osaamisensa kehittämiseksi.

– Verkostoitumisella on vaikuttavuutta myös jaksamiseen, kun samassa tilanteessa olevien yrittäjien kanssa pääsee jakamaan kokemuksia ja pohtimaan kehittämistä yhdessä, Kilpimaa sanoo.

Sodankylässä ja Kemijärvellä kouluttajana toimii osuuskunta-asiantuntija Pekka Ovaska Movein Marketing Oy:stä. Kittilässä kouluttajana toimii tuotteistamisen, hinnoittelun ja tuotekehityksen asiantuntija Jaana Sirkiä. Työpajoissa käsitellään muun muassa palveluiden hinnoittelua, osuuskuntayrittämistä sekä palveluseteleiden käyttöä.

Hankkeen rahoittajana toimii Lapin ELY-keskus, ja se toteutetaan yhteistyönä Lapin ammattikorkeakoulun sekä Kittilän, Sodankylän ja Kemijärven kanssa.

Lisätietoja:
Suunnittelija Piia Kilpimaa
piia.kilpimaa (at) ulapland.fi
P. 040 484 4424

Ilmoittautumiset työpajoihin: www.ulapland.fi/koke

LUC/J-EK