Uutiset 2016

Lapin yliopisto jatkaa toimintaansa Kajaanin yliopistokeskuksessa

2.9.2016

Oulun yliopisto, Jyväskylän yliopisto, Lapin yliopisto ja Itä-Suomen yliopisto ovat sopineet jatkavansa yliopistokeskustoimintaansa Kajaanissa ja Vuokatissa. Yliopistojen rehtorit ja yliopistokeskuksen johtaja allekirjoittavat uuden yhteistyösopimuksen 31.8 2016.

Kajaanin yliopistokeskus on yhteistyöyliopistojen muodostama osaamiskeskittymä, jossa yliopistot tekevät yhteistyötä Oulun yliopiston koordinoimana. Yliopistokeskuksen tehtävänä on tukea Kainuun aineellista ja henkistä kasvua sekä edistää alueen kilpailukykyä ja hyvinvointia yliopistollisen tutkimus-, opetus ja kehittämistoiminnan avulla.

Lapin yliopiston vastuualueena yhteistyössä ovat oikeustieteet ja yhteiskuntatieteet. Oulun yliopisto vastaa yliopistokeskuksen toiminnan koordinoinnista, sähkö- ja tietotekniikasta, biotekniikasta, tietojenkäsittelytieteestä, lääketieteestä, kasvatustieteistä ja aikuiskoulutuksesta. Itä-Suomen yliopiston vastuulla ovat mittaustekniikka ja optiikka, biotekniikka ja elintarviketutkimus. Jyväskylän yliopisto vastaa liikuntatieteistä.

Mukana olevat yliopistot muodostavat vastuu- ja vahvuusalueidensa osalta toisiaan monipuolisesti täydentävän kokonaisuuden yliopistokeskuksen tehtävän hoitamisessa. Erityisenä tavoitteena on kehittää toimintaa, joka tehostaa alueen innovaatioprosessien hallintaa sekä innovaatioiden luomista ja tutkimusta. Tavoitteena on kehittää luovia tutkimus- ja opetusympäristöjä, uusia palveluita ja tuotteita sekä monialaista osaamista.

Uusi yhteistyösopimus on voimassa toistaiseksi 1.1.2017 alkaen. Nykyinen sopimus on voimassa vuoden 2016 loppuun.

Lisätietoja:
Jorma Puuronen, suunnittelujohtaja
Puhelin +358 40 725 0205
Sähköposti etunimi.sukunimi@ulapland.fi

LaY/Viestintä/OT