Uutiset 2016

Uutuuskirja: Seppo Kuivakarin Hyönteisten epilogi

12.4.2016

Kustannusyhtiö Kirjalabyrintti on julkaissut Seppo Kuivakarin toisen kaunokirjallisen lyhytproosakokoelman Hyönteisten epilogi.

Seppo Kuivakarin elävät surrealistiset maalaukset kääntävät selkänsä realismille ja avaavat lukijalle ulottuvuuden, jossa maailma on muuttunut vieraaksi mutta samalla aivan kuin juurensa paljastaen. Niissä käydään eriskummallista ja julmaa, väliin koomista teatteria, jonka merkitykset odottavat löytäjäänsä.

Hyönteisten epilogissa pureudutaan meissä olevaan ei-inhimilliseen toiseuteen. Mitä sivistys pyrkii meiltä peittämään ja kuinka se vaikuttaa arvojärjestelmiimme? Kuinka ihmisyytemme kestää alkukantaisten voimien hyökkäyksen? Hyönteisten epilogi kysyy, millaisia ovat ihmiskehon ja kulttuurin biopolitiikat modernilla ajalla.

Seppo Kuivakari (s. 1962) toimii tutkijana ja audiovisuaalisen mediakulttuurin opettajana Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnassa. Tutkijana hän on syventynyt erityisesti teknologioiden kulttuurihistoriaan. Hänen ensimmäinen kaunokirjallinen teoksensa oli 2012 ilmestynyt Valon kääntöpiiri.

Hyönteisten epilogi on saatavilla e-kirjana kaikista merkittävistä suomenkielisistä latauskaupoista: Elisa Kirja, Ellibs, Fabula, Google Play ja iBookstore.

Lisätietoa:

Kustannusyhtiö Kirjalabyrintti
tiedotus (at) kirjalabyrintti.net
Seppo Kuivakari: seppo.kuivakari (at) outlook.com

LaY/Viestintä/OT