Uutiset 2016
kv_opisk_-Kaisa-Siren.jpg

Tule paikalliseksi ystäväksi kansainväliselle opiskelijalle

9.9.2016

Ystävätoiminta tarvitsee uusia paikallisia ystäviä kansainvälisille opiskelijoille. Voit ilmoittautua mukaan syksyn 2016 ystävätoimintaan Rovaniemellä 13.9. asti.

Lapin yliopiston ja Lapin AMKin kansainväliset toimistot ottavat yhteyttä syyskuun puolivälin jälkeen ystävätoimintaan ilmoittautuneisiin, antavat tiedot uudesta kansainvälisestä ystävästä sekä kutsuvat ensimmäiseen ystävätoiminnan tapaamiseen. Ensimmäinen tapaaminen on yhteinen, ja sen jälkeen paikallinen ystävä ja kansainvälinen opiskelija pitävät yhteyttä omaan tahtiinsa.

Ystäväksi yksin, perheen kanssa tai koko kaveriporukalla

Ystävätoiminnan kautta jopa 150 paikallista ystävää on saanut tutustua kansainvälisiin opiskelijoihin viimeisen kolmen vuoden aikana. Ystävätoiminta sopii kaikille kiinnostuneille, ja siihen voi osallistua yksin, perheen kanssa tai vaikkapa kaveriporukalla.

Ystävätoiminnassa kansainvälinen opiskelija saa mahdollisuuden tutustua suomalaiseen kulttuuriin ja kieleen sekä paikalliseen elämänmenoon. Paikallinen ystävä puolestaan pääsee tutustumaan kansainvälisen ystävän kautta uusiin ihmisiin ja kulttuureihin. Ystävätoiminta alkaa syys- ja tammikuussa, mutta mukaan on mahdollista tulla myöhemminkin.

Lisätietoja ystävätoiminnasta saa Lapin yliopiston ja Lapin AMKin kansainvälisistä toimistoista. Linkki ilmoittautumislomakkeeseen löytyy Lapin yliopiston nettisivuilta ja Lapin AMKin nettisivuilta.

Kysy lisää:

Lapin yliopisto
Kansainvälisten asiain suunnittelija
Virpi Nurmela
P. 040 484 4396
virpi.nurmela (at) ulapland.fi

Lapin ammattikorkeakoulu
Kansainvälisten asiain suunnittelija
Sanna Juotasniemi
P. 040 550 7443
sanna.juotasniemi (at) lapinamk.fi


LaY/Viestintä/RJ
Kuva: Kaisa Sirén