Liisa Ansala Rovaniemen kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi
1.12.2016
Keskustan Rovaniemen kunnallisjärjestö on valinnut Rovaniemen kaupunginhallituksen uudeksi puheenjohtajaksi keskustan valtuustoryhmän puheenjohtajan, Rovaniemen kaupunginvaltuuston ensimmäinen varapuheenjohtajan Liisa Ansalan.
Rovaniemen kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sakari Trög (kesk.) on ilmoittanut, että hän jättää puheenjohtajuuden vuodenvaihteessa keskittyäkseen sote-uudistukseen Lapissa. Trög on valittu Lapin sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistusta valmistelevan poliittisen ohjausryhmän puheenjohtajaksi ja hän haluaa keskittyä täysipainoisesti tähän tehtävään.
Liisa Ansala siirtyy Trögin tilalle Rovaniemen kaupunginhallitukseen ja sen puheenjohtajaksi vaalikauden loppuun eli kesään 2017 asti. Rovaniemen hallintosäännön mukaan puheenjohtaja johtaa poliittista valmistelua ja pitää yhteyttä valtuustoryhmiin sekä seuraa kaupunginhallituksen, lautakuntien ja liikelaitoksen johtokunnan toimintaa. Harkintansa mukaan puheenjohtaja voi myös kutsua koolle neuvottelu- ja työryhmiä.
Muodollisesti hallituksen uuden puheenjohtajan valitsee kaupunginvaltuusto.
Liisa Ansala työskentelee Lapin yliopiston kansainvälistymispalveluissa vieraskielisen opetuksen koordinaattorina ja hän väittelee kasvatustieteen tohtoriksi ensi keväänä. Tarkastuksessa oleva väitöskirja käsittelee aktiivista kansalaisuutta yliopisto-opiskelijoiden järjestötoiminnassa.
Lisätietoja:
Ansala Liisa, vieraskielisen opetuksen koordinaattori
Matkapuhelin +358 40 484 4195
LY/Viestintä/OT