Tämän vuoden Rehtorin palkinto on myönnetty Lapin yliopiston Arktisen keskuksen tutkija Nafisa Yeasminille hänen työstään maahanmuuton tutkijana ja yhteiskunnallisena vaikuttajana. Palkinto myönnettiin Yeasminille yliopiston vuosipäiväjuhlassa 2.3.2016.
Nafisa Yeasmin tutkii maahanmuuttoa Lapin yliopiston Arktisessa keskuksessa. Parhaillaan hän on mukana projektikoordinaattorina ja tutkijana Foreign Lounge -hankkeessa, joka edistää ulkomaalaistaustaisten työnhakijoiden työllistymistä Lapissa. Euroopan tasolla verkostoitunut Yeasmin on suunnittelemassa myös pohjoisen maahanmuuttajatutkimuksen verkoston perustamista University of the Arcticiin.
Yeasmin on tehnyt lukuisia maahanmuuttoa koskevia selvityksiä. Hän on tutkinut muiden muassa Lapissa asuvien maahanmuuttajataustaisten yrittäjien tilannetta tarkoituksenaan kehittää kestävän maahanmuuttajayrityksen malli. Lisäksi hän on tutkinut eri uskontokuntien tarjoamia kotouttamispalveluita, työn merkitystä kotouttamisessa sekä maahanmuuttajien oikeuksia ja velvollisuuksia.
Yeasmin on myös vahva yhteiskunnallinen vaikuttaja maahanmuuttoon ja kotouttamiseen liittyvissä asioissa. Sujuvasti suomea puhuvaa tutkijaa pyydetään usein asiantuntijaksi, kun aiheena on maahanmuutto. Vastikään hän sai Etnisten suhteiden neuvottelukunnan eli ETNOn erikoismaininnan suvaitsevaisuuden ja yhdenvertaisuuden edistämisestä.
Nafisa Yeasmin on Lapin etnisten suhteiden neuvottelukunnan varapuheenjohtaja, valtakunnallisen Etnisten suhteiden neuvottelukunnan jäsen sekä valtakunnallisen EU:n Turvapaikka-, maahanmuutto- ja kotouttamisrahaston (AMIF) seurantakomitean jäsen.
Arktisten Maahanmuuttajien puheenjohtajana hän toimii kolmatta kautta ja Lapin tieteentekijöiden hallituksen varajäsenenä toista kautta.
Bangladeshista kotoin oleva Yeasmin muutti Rovaniemelle vuonna 2006 miehensä töiden perässä.
Kide-lehden haastattelussa vuonna 2015 Yeasmin kertoo kotiutuneensa pohjoiseen hyvin. Niin hyvin, että kun hän toissa kesänä palasi synnyinmaastaan Rovaniemelle, hän tunsi palaavansa kotiin.
– En enää halua muuttaa takaisin Bangladeshiin. Ajattelen, että minäkin olen suomalainen ja minulla on paljon annettavaa tälle yhteiskunnalle, Yeasmin sanoo Kiteen haastattelussa.
Rehtorin palkinto on suuruudeltaan 3 000 euroa.
Lisätietoja:
Rehtori Mauri Ylä-Kotola
Puhelin, 0400 276 288
LaY/Viestintä/OT