Uutiset 2016

Timo Jokelan näyttely esillä Ylläksellä

13.1.2016

Kuvaamataidon professori Timo Jokelan näyttely on esillä Galleria Kellokkaassa Ylläksen luontokeskuksessa 9.1.2016–24.2.2016.

Professori Timo Jokelan Pohjoisia kosketuksia -näyttely koostuu teoksista, jotka ovat syntyneet eri puolilla pohjoista ja arktista aluetta. Jokelan talvisiin maisemiin sijoittuvat paikkasidonnaiset teokset sekä niiden representaatiot näyttelyssä ovat eräänlaista pohjoista visuaalista etnografiaa, metodia, joka pyrkii tuomaan moniäänisesti esille Pohjoisen ja Arktisen kulttuurisia, sosiaalisia ja joskus poliittisiakin kerrostumia ja kytkeytymiä.

– Maisemat, lumi- ja jääinstallaatiot sekä ihmisten taakseen jättämät esineet kantavat muistumia paikallisista ekososiaalisista kulttuureista Suomen Lapissa, Pohjois-Norjassa, Luoteis-Venäjällä ja Siperiassa, Jokela sanoo.

Elinkeinojen, poliittisten tilanteiden ja ilmaston muutosten myötä Pohjoisesta ja Arktisesta on tullut myös akateeminen tutkimuksen kuuma aihe.

– Pohjoisen ja Arktisen esiin nousemisen voi huomata lukiessa muiden muassa Arktisen alueen yliopistojen profiileita ja strategioita, joiden osia olenkin liittänyt teoksiini, Jokela sanoo.

Jokelan teoksissa punoutuvat yhteen tekijän oma fyysinen työskentely pohjoisissa paikoissa, luonnon vuodenkierto, asukkaiden muistot ja kertomukset sekä alueen tulevaisuusvisiot.

Lisätietoja:

http://lapintaiteilijaseura.fi/kellokas/nayttelyt/

Timo Jokela
040 739 6034
timo.jokela@ulapland.fi

LaY/Viestintä/OT