Uutiset 2017

Lapin yliopisto ja Dartmouthin yliopisto yhteistyöhön

14.2.2017

Lapin yliopisto ja yhdysvaltalainen Dartmouthin yliopisto ovat solmineet yhteistyösopimuksen, joka keskittyy erityisesti arktisiin opintoihin ja arktiseen tutkimukseen. Jo 1700-luvulla perustettu, itärannikolla New Hampshiressä sijaitseva Dartmouth College on maineikas yliopisto, josta on muodostunut Yhdysvaltain johtavia arktisen tutkimuksen keskuksia.

Lapin yliopistolla ja erityisesti sen Arktisella keskuksella on jo vuosia ollut laajaa yhteistyötä Dartmouthin kanssa ja useita tutkijoita Rovaniemeltä on ollut siellä vaihdossa. Vaihtoa on meneillään parhaillaankin. Molemmat yliopistot ovat myös olleet keskeisesti mukana arktisen University of the Arctic -yliopistoverkoston työssä.

Solmittu yhteistyösopimus luo yliopistojen välille muodolliset suhteet. Ensi vaiheessa tarkoitus on etsiä yhteisiä projekteja ja kehittää muita yhteistyön aloja. Teemoina nousevat esiin etenkin alkuperäiskansat ja ympäristöön liittyvä tutkimus.

"Yhteistyösopimus Darmouth Collegen kanssa vahvistaa Lapin yliopiston kansainvälistä yhteistyöverkostoa merkittävästi. Erityisesti alkuperäiskansatutkimuksen ja arktisen kansainvälisen politiikan alueilla yhteistyösopimus tarjoaa paljon mahdollisuuksia yhteisiin hankkeisiin ja avauksiin", sanoo Lapin yliopiston rehtori Mauri Ylä-Kotola.

Lisätietoja:

Kansainvälisten asiain johtaja Outi Snellman
+358 40 501 0209, outi.snellman(at)ulapland.fi

Rehtori Mauri Ylä-Kotola
+358 40 027 6288, mauri.yla-kotola(at)ulapland.fi


LaY/AK/MH