Uutiset 2017

Täydennyskoulutusta maahanmuuttajien opettamiseen Lapissa

13.1.2017

Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunta on saanut opetus- ja kulttuuriministeriön erityisavustuksen maahanmuuttajataustaisia opettavien osaamisen kehittämiseen ja täydennyskoulutukseen Lapissa.

Ideoita arkeen! Täydennyskoulutusta maahanmuuttajien opettamiseen Lapissa -hankkeen kautta pyritään edesauttamaan laadukkaan ja saavutettavissa olevan koulutuksen järjestämisen edistämistä koko Lapin alueelle. Hankkeen aikana järjestettävien koulutusten tavoitteena on kehittää maahanmuuttajataustaisia opettavien opettajien osaamista tarjoamalla työkaluja ja uusia näkökulmia valmistavan opetuksen toteuttamiseen perusopetuksessa, ammatilliseen koulutukseen valmentavaan koulutukseen ja aikuisten maahanmuuttajien opetuksen järjestämiseen liittyen.

Hankkeen aikana käydään läpi inklusiivisuuden toteuttamista monikulttuurisuus huomioiden, erityispedagogiikan haasteita valmistavassa opetuksessa, oppilaan ajattelutaitojen huomioimista ja niiden opettamista, kodin ja koulun yhteistyötä, globaalikasvatusta sekä maahanmuuttajien osallistumista yhteiskuntaan median kautta.

Hankkeen kouluttajina toimivat oman alansa asiantuntijat ja niissä on mukana myös maahanmuuttajataustaisia henkilöitä. Koulutukset toteutetaan Rovaniemellä ja niihin voi osallistua koko Lapin alueelta. Vastuukouluttajina toimivat kasvatustieteiden tiedekunnan opettajankoulutuksen yliopistonlehtorit KT Outi Kyrö-Ämmälä ja KT Merja Paksuniemi sekä Arktisen keskuksen tutkija Nafisa Yeasmin. Hanke toteutetaan vuosina 2017–2019.

Lisätietoja:

Koulutuspäällikkö Annika Tuomisto, p. 040 484 4121

Vastuukouluttajat:

Yliopistonlehtori Outi Kyrö-Ämmälä, p. 040 484 4120
Yliopistonlehtori Merja Paksuniemi, p. 040 484 4141
Tutkija Nafisa Yeasmin, p. 040 484 4256