Uutiset 2018
Marko Junttila.jpg
Kuva: Marko Junttila

Kalifornialaisyliopiston opiskelijaryhmä vieraili Lapin yliopistolla

24.5.2018

Kalifornialaisen University of Southern California (USC) -yliopiston 18-henkinen opiskelijaryhmä on Suomeen, Norjaan ja Islantiin ulottuvalla arktisen alueen ekskursiolla. Ryhmä vieraili Lapin yliopistolla keskiviikkona ja torstaina 23.-24. toukokuuta. Ryhmän isäntänä Suomessa toimi professori Lassi Heininen.

Kyse on USC:n monitieteiseen opinto-ohjelmaan kuuluvasta ”Arctic Problems without Passports” – kurssista, jonka vetäjä on professori Steven Lamy. Kurssi tehdään nyt neljännen kerran. Opiskelijaryhmä aloitti matkan ohjelmansa maanantaina Helsingistä, jossa tapaamiset olivat ulko- ja ympäristöministeriössä, eduskunnassa, Helsingin yliopistossa ja Arctia-yhtiössä.

— Ekskursio on konkreettinen osoitus maailmanlaajuisesta kiinnostuksesta arktista aluetta ja pohjoismaita kohtaan. Edelleen se ilmentää koulutuksen kasvavaa merkitystä yrityksessä ymmärtää paremmin arktisen alueen monimutkaisia ja –ulotteisia haasteita”, toteaa professori Heininen.

Ekskursion teemana on ilmastonmuutos ja sen vaikutukset eri aloilla Suomessa, Norjassa ja Islannissa.