Uutiset 2018
Kuva: Marko Junttila. Yhteisiä käytäntöjä tukipalvelun hoitamiseksi hiottiin joulun alla 19.12.2017 Lapin yliopistolla
Kuva: Marko Junttila. Yhteisiä käytäntöjä tukipalvelun hoitamiseksi hiottiin joulun alla 19.12.2017 Lapin yliopistolla

Lapin korkeakoulukonsernin eOppimispalvelut tutuiksi

15.1.2018

Etä- ja verkko-opintojen tukipalvelut, tutummin eOppimispalvelut, tiivistävät LUC-yhteistyötä. Lapin AMKin ja Lapin yliopiston yhteisen AC-järjestelmän käyttöön apua saa joustavasti kaikilta tukihenkilöiltä.

AC-järjestelmä tarjoaa etäopetukseen, -ohjaukseen ja verkkokokouksiin soveltuvan ratkaisun joka välittää reaaliaikaisesti kuvaa ja ääntä. Järjestelmä mahdollistaa myös tallenteiden luomisen myöhempää käyttöä varten.

Ilmoita hyvissä ajoin tulevasta etäopetuksesta niin tukihenkilöt opastavat AC:n käyttöön, luovat tarvittavan virtuaalitilan ja tukevat käytön aikana sekä sinua että opiskelijaryhmääsi. Myös opiskelijaryhmien perehdytykset AC-järjestelmän käyttöön onnistuvat.

Tukihenkilöt antavat teknistä ja pedagogista tukea niin etä- ja verkko-opintojen suunnitteluun kuin toteutukseen. Palveluajat ma–pe klo 8-21 ja tarvittaessa myös lauantaisin, aina silloin kun LUC AC -järjestelmällä toteutetaan reaaliaikaista etäopetusta.

Lisätietoja:

Päivystävät tukihenkilöt yhteystietoineen löydät tukisivuilta: http://eoppimispalvelut.fi

Sähköpostitse yhteydenotot: eOppimispalvelut@luc.fi

LaY/Viestintä/J-EK