Kim Kreus. Kuva: Johan-Eerik Kukko
Elävä kirjasto kiersi tänään Pohjois-Suomea
24.4.2019
Elävä kirjasto kiersi tänään Pohjois-Suomessa ja oli Lapin yliopiston kirjastossa tänään keskiviikkona 24.4. Elävä kirjasto toimii kuten tavallinenkin kirjasto, paitsi että paperisten kirjojen sijaan elävästä kirjastosta lainataan oikeita ihmisiä keskustelua varten.
— Olen elävä kirja Kim Kreus ja minulla on tarina masennuksesta ja koulukiusaamisesta.
Kreus toimii mielenterveysjärjestö Balanssi ry:ssä ohjaajana ja kertoo että elävällä kirjalla on kokemusta jostakin elämää rasittavasta tai kuluttavasta aiheesta. Elävä kirja voi kertoa lyhyesti oman tarinansa tai kirjalta voi kysyä tähän asiaan liittyviä kysymyksiä.
— Elävä kirja on henkilö, jolla on kokemusta mielenterveydestä ja hän on päässyt siitä eteenpäin ja haluaa kääntää sen hyväksi, voitoksi ja muiden hyödyksi, Kreus kertoo.
Kyseessä on yhdenvertaisuutta edistävä, toiminnallinen menetelmä, joka pyrkii edistämään erilaisten ihmisten välisen kohtaamisen ja vuoropuhelun kautta moninaisuuden, ihmisoikeuksien ja ihmisarvon kunnioittamista.
Kim Kreus on toiminut kokemustoimijana vuodesta 2005 alkaen.
— Ensimmäinen kokemustoimijakeikka on vuodelta 2005. Olen ollut Inhimillisessä tekijässä puhumassa masennuksesta sekä myös muissa YLE:n ohjelmissa, Kreus kertoo.
LaY/Viestintä/J-EK