Uutiset 2019
tiedenaisia_web.jpg

Uusi teos suomalaisista tutkijanaisista tieteen huipulta – mukana Lapin yliopiston taidehistorian professori Tuija Hautala-Hirvioja

19.6.2019

Kaurajauhoja repussa matkalla Kiinaan. Rahtikoneella Etelämantereelle. Japaniin oppimaan teeseremonioita. Rumpujen soittoa aivojen rauhoittamiseksi. Avaruussäässä sukkulointia tietokonemallinnuksen avulla. Tätä kaikkea ovat tehneet ja kokeneet tässä kirjassa esiteltävät tutkijat joita yhdistää intohimo omaan tieteenalaan. He ovat naisia, jotka eivät tyydy tavanomaiseen. He murtavat rajoja ja ennakkokäsityksiä. He luovat uutta ja vievät kuvia kumartamatta suomalaista tiedettä maailmankartalle.

Tiedenaisia-teos kertoo viidentoista suomalaistutkijan tarinan innostavasti ja mukaansatempaavasti. Tekstit avaavat oven sekä tutkijan elämän käänteisiin mutta myös yksityisyyteen. Kirjan naisia yhdistää yksi suuri intohimo: tiedonjano. Se tarttui myös kirjan työryhmään. Toimittajat Riitta Korhonen, Helen Partti ja Riitta Saarinen sekä valokuvaaja Liisa Takala inspiroituivat jokaisesta kohtaamisesta.

Kirjaan on haastateltu: Eva-Mari Aro, Minna Eväsoja, Tuija Hautala-Hirvioja, Minna Huotilainen, Marja Jylhä, Reetta Kivelä, Hannele Korhonen, Kaisa Kotakorpi, Maria Lähteenmäki, Leena Malkki, Pirjo Mattila, Päivi Onkamo, Minna Palmroth, Johanna Ylipulli ja Joy Wolfram.