Lapin yliopiston Kasvatustieteiden tiedekunnan luotsaama Kulttuurisensitiivinen opinpolku Lapissa -hanke on julkaissut ensimmäisen koulusiirtymää esittelevän videonsa saamelaisten kansallispäivänä 6.2. Videossa Aslak Uula Länsman kertoo sekä suomeksi että saameksi omasta opinpolustaan kohti ammattia.
Video tuo erinomaisella tavalla esiin sen, että koulusiirtymä peruskoulusta toisen asteen opintoihin sisältää monta tasoa ja toimijaa: se on prosessi jossa ovat mukana henkilön itsensä lisäksi perhe, kulttuuri, oppilaitoksen henkilökunta ja samassa tilanteessa olevat muut nuoret. Länsman painottaa, että prosessissa on tärkeää seurata omia unelmia, jossa muiden toimijoiden tuki ja kannustus ovat tärkeä osa onnistunutta kokonaisuutta. Linkki videoon.
KOP -hankkeen toiminta toteutetaan yhteistyönä siirtymävaiheessa työskentelevien ammattilaisten ja nuorten sekä opettajaksi opiskelevien kanssa. Yhteistyötä tehdään myös Siirtolaisuusinstituutin kanssa.
Hanketta rahoittaa Euroopan Sosiaalirahasto ja hankkeessa toimii projektipäällikkönä KM Minna Körkkö, tutkijoina KT, dosentti Pigga Keskitalo ja FT Partow Izadi, vastuullisena johtajana KT Merja Paksuniemi.
Lisätietoja: Minna Körkkö (minna.korkko@ulapland.fi)