Uutiset 2009

Jyrki Siukonen valtion kuvataidetoimikuntaan

10.12.2009

Kuvataiteen lehtori, taiteen tohtori Jyrki Siukonen on nimetty valtion kuvataidetoimikuntaan ensi vuoden alusta alkavalle kolmivuotiskaudelle.

Taiteen tohtori Jyrki Siukonen nimitettiin kuvataiteen lehtoriksi, opetusalana kuvataideilmaisun ja tutkimuksen vuorovaikutus, Lapin yliopiston taiteiden tiedekuntaan kesäkuussa 2009. Siukonen on suorittanut taiteen tohtorin tutkinnon Kuvataideakatemiassa 2001. Hänet on nimitetty kuvataiteen ja kuvataidekirjoittamisen dosentiksi Lapin yliopiston taiteiden tiedekuntaan 2003. Siukonen on toiminut Kuvataideakatemian professorina ja kuvanveiston osaston johtajana vuosina 2004–2008 sekä vanhempana tutkijana vuosina 2008–2009.

Valtion kuvataidetoimikunnan puheenjohtajana toimii kuvataiteilija Minna Heikinaho. Muut jäsenet ovat taidegraafikko Maija Albrecht, museonjohtaja Janne Gallen-Kallela-Sirén, kuvataiteilija, TaM, KM Kaisu Koivisto, taidekriitikko, kuvataiteilija Helena Laine, kuvataiteilija, TaT Jyrki Siukonen, konstkritiker Dan Sundell ja taidemaalari Jussi Valtakari.

Jyrki Siukonen seuraa professori Juhani Tuomista, joka on ollut kaksi kautta valtion kuvataidetoimikunnassa. Viimeisen kolmivuotiskauden Tuominen on toiminut toimikunnan puheenjohtajana. Valtioneuvosto nimesi valtion taidetoimikuntien sekä taiteen keskustoimikunnan jäsenet 10.12.2009. 

LaY/Viestintä/OT