Professori Kaarina Määtän ohjauksessa valmistuu tänä syksynä 30. väitöskirja. Seminaarissa pohditaan Kaarina Määtän salaisuutta väitökirjojen ohjaajana. Seminaari on samalla Kaarina Määtän aiheesta toimittaman kirjan julkistamistilaisuus.
Seminaarissa tarkastellaan väitösprosessin vaiheita, haasteita, onnistuneita ratkaisuja, ohjauksen ja tuen merkitystä sekä tohtoroitumisen jälkeisiä vaiheita. Seminaarissa pohditaan myös, millainen on matka maisterista tohtoriksi: mitä väitösprosessi antaa ja vaatii ohjaajalta ja ohjattavalta.
- Väitösprosessi on jokaiselle väitelleelle ikimuistoinen ja erityinen elämänvaihe. Väittelijän arkielämä muovautuu väitöskirjavuosiksi uudenlaiseen muottiin vaatien väittelijältä sekä hänen perheeltään, ystäviltä, työnantajalta ja muulta lähipiiriltä sopeutumista, vaivannäköä, arjen selviytymistä koskevia ratkaisuja, kannustusta ja myötäelämistä, Kaarina Määttä sanoo.
Määtän mukaan väitösprosessin henkilökohtaisuus on ollut akateemisessa yhteisössä vähänpuhuttu.
- Väitöskirjatyön tekijän ja ohjaajan suhde ei ole pelkästään tohtoritavoitteiden ohjaamaa ulkoista toimintaa, vaan moni-ilmeinen, persoonallisesti koskettava ja mieleenpainuva vuorovaikutussuhde, mikä on akateemisesti vaiettu sekin, hän lisää.
Seminaari on avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Väitöskirjan lumo
Väitöskirjan lumo. Tohtoriksi valmistumisen vaiheet sekä sen tuki ja ohjaus -kirja sisältää väittelijöiden omakohtaisia oppeja ja tarinoita siitä, miten väitöskirja syntyy. Väitelleiden puolisot sekä työnantajat kertovat läheisten ihmisten kannustuksen, tuen ja arvostuksen merkityksestä. Myös professorien puheenvuorot esitarkastajan ja vastaväittäjän roolista helpottanevat tulevien tohtorien väittelyprosesseja. Alkusanoissa rehtori Mauri Ylä-Kotola korostaa väitöskirjan pysyvää arvoa ja pohtii väittelijöitä arvostaen väitösprosessin luonnetta: toisilta lainaamista, luovaa miekkailua vai rikastavaa vuorovaikutusta?
Kirjan julkaisee Lapin yliopistokustannus.
Seminaarin ohjelma
Seminaarissa puheenvuoronsa käyttävät Kaarina Määtän ohjauksessa kasvatustieteiden tiedekunnassa vuosina 2005-2009 väitelleistä yhdeksän tohtoria.
Seminaari järjestetään kasvatustieteiden tiedekunnassa keskiviikkona 2.12. klo 16.15 alkaen, Fellman-sali, Yliopistonkatu 8, Rovaniemi.
Avaus
Miten väitöskirja syntyy - väitelleiden opit ja tarinat:
KT Seija Kangas: Autistisia erityisoppilaita työyhteisössäni tutkien
KT Suvi Lakkala: Väitöskirjan inkluusiosta - tunteita ja tekniikkaa
FT Kerttu Oikarinen: Pohjimmiltaan aina terveydenhoitaja
KT Tuula Uusitalo: Kuin viimeistä päivää
KT Outi Kyrö-Ämmälä: Tutkija-opettajana erilaisia koululaisia tukien
Mikä väitöskirjaohjauksessa tärkeää?
Professori Kaarina Määttä: Väitöskirjaohjauksen pedagogiikka
18.00 Kahvi
18.30 Esitarkastusta, väittelylupaa ja väitöstilaisuutta jännityksellä odottavien tarinat:
KT Teija Koskela: Epävarmuuden ja voimaantumisen vuorovedessä
KT Seppo Alajoutsijärvi: Retoriikan ja Hannu Taanilan puhetaituruuden pauloissa
Väittely tulevaisuuden tavoitteena - väitöskirjaa paraikaa kirjoittaessa
KM Irja-Kaisa Lakkala, Tiellä tutkijan - toteutuva haave
Mitä tapahtuu väitöskirjan jälkeen?
KT Taina Rantala, Tutkiva opettaja ei sammaloidu
KT Tuija Turunen, Kalkkiviivasta välietapiksi
Tervetuloa!
Seminaarin järjestää Lapin yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan opetus- ja kasvatusalan täydennyskoulutusyksikkö.
Lisätietoja:
Kasvatuspsykologian professori Kaarina Määttä
Puhelin 0400 696 480
LaY/Viestintä/OT